poniedziałek, 16 grudnia 2019 14:14

Klucze. Policjanci przestrzegają seniorów

Autor Piotr Sajdak
Klucze. Policjanci przestrzegają seniorów

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kluczach  spotkali się z seniorami z Dziennego Domu „Pustynna Oaza”. Policjanci, prowadzą liczne działania informacyjno-edukacyjne, których celem jest przeciwdziałanie przestępstwom i wykroczeniom oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu olkuskiego. Istotne znaczenie ma tu  profilaktyka, która  jest  jednym z ich priorytetowych zadań.

W środę,  tj. 11 grudnia dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kluczach odwiedzili seniorów z Dziennego Domu „Pustynna Oaza”. Głównym celem tego spotkania było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się oni ofiarami przestępstw czy wykroczeń. Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie osób starszych i udzielili wskazówek - jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem oraz w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia. Szczególną uwagę zwrócili  na nowe metody działania oszustów, wykorzystujących łatwowierność osób starszych. Omówili również niebezpieczeństwa, na które można narazić się w sieci, m.in. nielegalne treści, kradzieże danych osobowych,  włamania na konta, wyłudzenia czy oszustwa. By nie stać się ofiarą nieuczciwych dostawców usług, policjanci  wyjaśnili słuchaczom, na co powinni zwracać uwagę podczas zawierania umów.

Na koniec spotkania policjanci odpowiadali na pytania. Mundurowi wyjaśnili, m.in. jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwem i aplikacja „Moja Komenda”, a także omówili nowy model działania programu „dzielnicowy bliżej nas”. Aby seniorzy byli bezpieczni na drodze, policjanci przypomnieli im  o przepisach w ruchu drogowym.

Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, zadawali również pytania, na które wyczerpująco odpowiadali dzielnicowi.

Inf. i fot.: Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje