czwartek, 4 sierpnia 2022 11:37

Komputer gamingowy do 5000 pln - na co zwrócić uwagę?

Autor Artykuł sponsorowany
Komputer gamingowy do 5000 pln - na co zwrócić uwagę?

Zakup komputera gamingowego jest możliwy, nawet gdy dysponuje się ograniczonym budżetem. Za 3 tysiące złotych bez trudu kupi się model, który pozwolić cieszyć się ulubionymi tytułami sprzed kilku lat. Jeśli oczekuje się wydajniejszego sprzętu, powinno się postawić na PC gamingowy w cenie do 5000 złotych. Na co zwrócić uwagę, gdy poszukuje się sprzętu gamingowego do tej kwoty?

Co jest najważniejsze w komputerze gamingowym?

Komputer gamingowy powinien cechować się wysoką wydajnością, dlatego w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na procesor. Procesor odpowiada za szybkość działania gier, dlatego gdy jego wydajność jest zbyt niska, gry zawieszają się i ładują z dużym opóźnieniem. Dla graczy polecane są komputery stacjonarne z procesorem Intel Core i5 lub i7. Takie układy są montowane w wielu PC do kwoty 5000 zł, dlatego gracze bez przeszkód mogą sobie na nie pozwolić.

W komputerze gamingowym nie może zabraknąć również wydajnej karty graficznej. Podczas wybierania PC powinno się zwrócić uwagę na jej oznaczenia. NVIDIA GeForce RTX to seria dedykowana graczom. Cechują ją wysokie osiągi oraz obsługa technologii takich jak ray tracing. Dzięki temu gracz może uruchomić premierowe tytuły i cieszyć się wysoką jakością rozgrywki.

Przeczytaj więcej o procesorach i kartach graficznych w serwisie dla graczy gaming.komputronik.pl

Układ chłodzenia w komputerze gamingowym

Układ chłodzenia w komputerze gamingowym powinien być przystosowany do pracy pod dużym obciążeniem. Jego wydajna praca jest niezbędna, by zabezpieczyć wszystkie podzespoły w PC przed przegrzaniem. W przypadku układu chłodzenia warto zwrócić uwagę również na głośność jego pracy. Jeśli obciążony układ pracuje głośno, obniża komfort prowadzenia rozgrywki.

Dysk twardy dla gracza

W komputerze gamingowym powinien znajdować się dysk twardy o pojemności co najmniej 256 GB. Mniejsza przestrzeń rzadko wystarcza graczom, by zapisać niezbędne dane rozgrywki. Dobrym wyborem są dyski SSD, które pracują cicho i szybko. Ich minusem jest cena, dlatego by ograniczyć koszty zakupu komputera gamingowego, można wybrać PC z dwoma dyskami. Dysk HDD jest niedrogi, lecz dość głośny, dlatego sprawdzi się do przechowywania danych niewykorzystywanych w grze. Dysk SSD z kolei przydaje się podczas rozgrywki, gdy dane powinny ładować się szybko. Szybki dysk ogranicza ryzyko przegranej z powodu opóźnień w grze związanych z niską wydajnością sprzętu.

Sprawdź polecane komputery gamingowe do 4000 pln: https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-komputer-do-gier-do-4000-zl-ranking/

Pamięć RAM

W komputerze gamingowym pamięć RAM powinna być dobrana pod kątem obecnych potrzeb gracza z uwzględnieniem jej późniejszej rozbudowy. Aktualnie poleca się graczom minimum 16 GB RAM, który wystarczy zarówno do uruchomienia popularnych gier, jak i premier wychodzących w kolejnych latach. W kwestii rozbudowy RAM ważne jest sprawdzenie, czy dodatkowe kości będą kompatybilne z pozostałymi podzespołami zamontowanymi w PC.

Sprawdź ranking gotowych zestawów gamingowych PC do 6000 pln: https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-komputer-do-gier-do-6000-zl-gotowe-zestawy/

Co jeszcze jest ważne podczas wybierania komputera gamingowego do 5000 zł?

Wybór komputera gamingowego powinien uwzględniać również wygląd obudowy i jej trwałość. Obudowy dedykowane graczom mają dość agresywną stylistykę i ciekawe podświetlenie. Dzięki nim stanowisko gamingowe prezentuje się efektownie i dostarcza graczowi dodatkowej przyjemności w czasie rozgrywki.

Jeśli chodzi o wytrzymałość obudowy w komputerze gamingowej, jest to cecha istotna głównie ze względu na ochronę podzespołów znajdujących się wewnątrz. Odporność na wgniecenia i uderzenia przydaje się nie tylko na co dzień, ale i w czasie ewentualnej przeprowadzki. Wytrzymała obudowa jest również dobrym wyborem dla graczy, którzy w przyszłości myślą o modernizacji sprzętu zamiast o zakupie zupełnie nowego komputera gamingowego.

Technologia - najnowsze informacje