piątek, 28 maja 2021 13:11

Kordonek - czym różni się od włóczki?

Autor Artykuł sponsorowany
Kordonek - czym różni się od włóczki?

Obecna sytuacja sprzyja rozwijaniu nowych pasji lub odświeżaniu tych, które już dobrze znamy. Popularnym hobby wśród wielu osób stało się dziewiarstwo. Szydełkowanie i robienie na drutach dawniej było kojarzone z zajęciem dla babć , teraz to nierzadko pomysł na własny biznes. Osoby, które dopiero wchodzą w świat dziergania mogą nie wiedzieć, do czego przeznaczone są niektóre narzędzia. Na początku warto przeczytać, czym różni się kordonek od włóczki.

Robótki ręczne – co musisz wiedzieć?

Dziewiarstwo XXI wieku to nie tylko robienie ciepłych ubrań, które dziergały kobiety, gdy nie było szerokiego dostępu do sklepów i odzieży. Obecnie zajęcie to jest odprężeniem i przyjemnością, a nie koniecznością. Włóczka i kordonek dają nieograniczone możliwości stworzenia czegoś pięknego i funkcjonalnego, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, czasami też umiejętności. Każdy rodzaj, grubość, kolor materiału zapewni inny efekt robótki. Dla początkujących dziewiarzy ułatwieniem są sklepy internetowe z tanimi włóczkami, gdzie wszystkie potrzebne akcesoria znajdują się w jednym miejscu. Bogatą ofertę kordonków i włóczek zapewnia https://zamotane.pl. Koniecznie zajrzyj w to miejsce i wybierz odpowiedni kordonek do nowej robótki.

Co to jest kordonek?

Kordonek to mocno skręcona nitka wykonana najczęściej z włókna jedwabnego lub bawełnianego. Przeznaczony jest do haftowania i szydełkowania. W pasmanteriach coraz częściej można dostać kordonki syntetyczne, które składają się z poliestru lub akrylu, niekiedy też nici pochodzą z recyklingu. W zależności od składu włókien, kordonki mają inne przeznaczenie. Z naturalnych nici, takich jak bawełna merceryzowana, która się nie mechaci, można wydziergać elementy garderoby, a ze sztucznych obrusy lub zabawki.

Grubość kordonka a zastosowanie

Kordonki podobnie jak włóczki występują w różnych grubościach nitek. Na etykietach zawsze umieszczone są najpotrzebniejsze informacje dotyczące składu, przeznaczenia oraz grubości. Najcieńsze nici ma kordonek z numerem dwa. Cienkie i delikatne włókna idealne sprawdzają się do zrobienia ozdób, które wymagają precyzyjności i dbałości o szczegóły. Im większa liczba, tym kordonek jest grubszy i nadaje się do innych prac. Optymalnym wyborem wydaje się być ten z numerem 5, dzięki któremu wykonasz każdą ozdobę, obrus czy nawet ubranie. Najgrubsze kordonki sprawdzą się przy dzierganiu większych robótek, takich jak dywany czy pufy.

Jaka jest różnica między kordonkiem a włóczką?

Kordonek i włóczka prezentują wiele cech wspólnych, przede wszystkim są podstawowym materiałem budulcowym, potrzebnym do wykonania robótki. Mają również obszerną paletę kolorystyczną, a nawet połączenia kilku barw w jednym motku. Składają się z podobnych materiałów. Co zatem różni te dwa warianty? Kontrast stanowi moc splotu pojedynczej nici. Kordonek charakteryzuje się silnym skrętem włókien, które nie powodują mechacenia się, a dzięki procesowi merceryzacji stają się błyszczące i wytrzymałe. Włóczka natomiast jest lekko spleciona i puchata, przez co może rozdwajać się podczas pracy. Istotną różnicą, widoczną gołym okiem, jest też grubość tych materiałów. Kordonek jest przeważnie cieńszy niż włóczka, ma nawet mniejszą objętość motka. Dla niektórych cechą odróżniającą może być także sprzęt, którego używa się do pracy z tymi nićmi. Uznaje się, że do kordonka potrzebujemy szydełka, a do włóczki drutów, lecz w praktyce bywa inaczej – włóczka i szydełko, to również dobre połącznie.

Jak dbać o kordonek?

Ozdoby choinkowe, girlandy świąteczne czy serwety – o te przedmioty warto dobrze zadbać, żeby mogły służyć nawet przyszłym pokoleniom. Kordonek, niezależnie z czego został wykonany, nadaje się do prania. Syntetyczne tkaniny zniosą wysoką temperaturę wody, lecz trzeba na nie uważać przy prasowaniu, aby nie spalić włókien. Bawełniane robótki najlepiej delikatnie prać ręcznie i ostrożnie wyprasować tak, żeby nie straciły pierwotnego kształtu. Warto utrwalić splot robótki krochmalem lub specjalnym utrwalaczem, wtedy będzie bardziej wytrzymała.

Różnica między kordonkiem a włóczką jest już dobrze znana, dlatego bez problemu możesz zacząć dzierganie. Te dwa materiały umożliwią ci wykonanie tej samej robótki, lecz z zupełnie innym efektem końcowym.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka