wtorek, 27 września 2022 13:53

Kraków: Co dalej z poszpitalnymi budynkami przy Kopernika? Umowa już jest

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Co dalej z poszpitalnymi budynkami przy Kopernika? Umowa już jest

Poszpitalne budynki w dzielnicy Wesoła powoli zaczynają się wypełniać. Przy ul. Kopernika 19 i 21 B będą miały swoją siedzibę administracja znajdującego się nieopodal Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika oraz spółka Pleyadex 5 Sp. z o.o. Znany jest już także zwycięzca przetargu na projekt remontu, modernizacji i adaptacji budynku Czerwonej Chirurgii na potrzeby nowej siedziby Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Przetarg na projekt remontu, modernizacji i adaptacji budynku Czerwonej Chirurgii na potrzeby siedziby KBF wygrała Pracownia Konserwacji Zabytków Arkona Sp. z o.o. Umowa z wykonawcą, który także będzie musiał uzyskać zgodę na budowę, została podpisana 13 września. Na przygotowanie projektu budowlanego i złożenie stosownych wniosków do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK, Arkona ma czas do końca roku.

W przetargu ogłoszonym przez ARMK wzięły udział cztery firmy.

Przeprowadzka KBF na Wesołą oznacza, że tu także zacznie kręcić się kulturalne życie miasta, bowiem właśnie tu będą urządzane kulturalne spotkania i różnorodne eventy, czego najlepszym przykładem są wystawy organizowane w ramach projektu Sanatorium Sztuka. KBF będzie także współpracował z organizacjami pozarządowymi i fundacjami, które również będą działać na Wesołej.

Jednocześnie, jeszcze zanim rozpoczną się prace remontowe w budynku Czerwonej Chirurgii, zostaną przeprowadzone badania dotyczące wykorzystywania energooszczędnych źródeł energii. Projekt Smartee (Smarter buildings for better Energy performance HORIZON D4-01-03), który ma być realizowany na Wesołej we współpracy z BLOK Architekci, został przyjęty do zatwierdzenia przez Komisję Europejską, co powinno nastąpić najpóźniej do stycznia 2023 roku. Unijny projekt ma na celu wprowadzanie do powszechnego użycia innowacyjnych, przystępnych cenowo, przyjaznych dla użytkownika oraz dostępnych produktów i systemów do ciągłego monitorowania i poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego w budynku czerwonej chirurgii mają być testowane nowe głowice do regulacji ciepła.

Nowi gospodarze przy ul. Kopernika 19 i 21 B

Budynek przy ul. Kopernika 19 częściowo jest już w dyspozycji ARMK. Całość ma zostać przekazana Agencji przez obecnego użytkownika, czyli Szpital Uniwersytecki do końca roku. Nieruchomość to zabytkowy kompleks z XVII wieku, który kiedyś był klasztorem.

Część nieruchomości (400 m2) została wynajęta przez znajdujący się nieopodal Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika, który chce tu przenieść swoją administrację. W pozostałej części – zarówno na I, jak i II piętrze trwa remont.

Przetarg na wynajem budynku mieszczącego się pod adresem przy ul. Kopernika 21 B, który został wybudowany w latach międzywojennych jako obiekt zaplecza szpitala (tzw. Szwalnia), wygrała spółka Pleyadex 5 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Spółka ta jako jedyna była zainteresowana wynajmem. Poszpitalny budynek chce przekształcić na centrum administracyjno-szkoleniowe, w którym będą prowadzone m.in. kursy doszkalające dla kucharzy.

Fot. i inf.: UMK/Jan Gorczański

Kraków

Kraków - najnowsze informacje