czwartek, 16 września 2021 14:21

Kraków. Cztery "wahadła" na jednej ulicy. Czy uchronią Królowej Jadwigi przed całkowitym zamknięciem?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Cztery "wahadła" na jednej ulicy. Czy uchronią Królowej Jadwigi przed całkowitym zamknięciem?

Mieszkańcy Zwierzyńca, Woli Justowskiej czy Chełma obawiają się całkowitego zamknięcia remontowanego odcinka ul. Królowej Jadwigi. - Na razie nie ma planów zamykania ulicy, ale nie jest to decyzja ostateczna – informuje radny dzielnicowy ze Zwierzyńca Krzysztof Kwarciak. ZDMK chcąc uniknąć zamknięcia, wprowadzi kolejno aż trzy nowe "wahadła".

Przypomnijmy: od końca czerwca trwa kolejny etap remontu ul. Królowej Jadwigi w Krakowie. Wykonawca prac - konsorcjum firm: Oskar Niezabitowski PRODIM (lider) i Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. Sp. z o.o. (partner), natrafiło na trudności i wnioskuje o zamiany w organizacji ruchu na i tak już częściowo zamkniętej ulicy. Remont, który rozpoczął się pod koniec czerwca doprowadził do znacznych utrudnień, najpierw dla mieszkańców okolicznych ulic, którzy nie mieli jak dostać się do swoich posesji, potem również dla kierowców. Jak wyjaśnił rzecznik ZDMK, Michał Pyclik, obecnie prowadzone są prace związane z wykonywaniem nowych instalacji podziemnych oraz przekładaniem tych już istniejących. Przy okazji okazuje się, że wykonawcy odkrywają, że projektowane i już istniejące instalacje ze sobą kolidują.

ZDMK oraz Rada Dzielnicy zaplanowali na 8 września spotkanie informacyjne dla mieszkańców, by przedstawić stan zaawansowania prac oraz plan na ich kontynuację. – Na spotkaniu ogłoszono, że na razie nie ma planów zamykania ulicy Królowej Jadwigi. Jednak z tego co wiem nie jest to jeszcze ostateczna decyzja – informuje radny dzielnicowy ze Zwierzyńca Krzysztof Kwarciak. - Podczas spotkania dyskutowaliśmy o tym jak mają być prowadzone prace. Odpowiedzi przedstawicieli ZDMK w mojej ocenie były jednak dosyć wymijające. Na części pytań dostaniemy jeszcze informacje w formie pisemnej - dodaje.

Z przekazanych przez ZDMK informacji wynika, że prace mają zostać podzielone na etapy, aby wykonywać roboty tylko przy jednym pasie zamkniętym, tak jak jest obecnie. Nie jest jeszcze pewnie. że uda się w ten sposób przeprowadzić inwestycję. ZDMK planuje jednak wprowadzić kolejne zmiany w organizacji ruchu, wynikające z wejścia prac w następny etap.

utrudnienia Kraków Zwierzyniec komunikacja
Kraków. Zmiany w organizacji ruchu w związku z remontem ul. Królowej Jadwigi - graf. ZDMK

Od poniedziałku, 20 września oprócz już wprowadzonego ruchu wahadłowego na dłuższym odcinku, na kolejnym fragmencie tej ulicy pojawi się ruch wahadłowy (za skrzyżowaniem z ul. Borowego, w kierunku Olszanicy) – w sumie będą to trzy krótkie wahadła, wprowadzane jeden po drugim (prace na jednym potrwają ok. 2-3 dni). Na tych ok. 25-30 m fragmentach realizowane będą roboty związane z budową kanalizacji deszczowej.

fot. pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje