czwartek, 15 lipca 2021 15:39

Powódź w Krakowie. Drwinka zalała domy. Strażacy budują 2-kilometrową magistralę

Autor Marzena Gitler
Powódź w Krakowie. Drwinka zalała domy. Strażacy budują 2-kilometrową magistralę

Po dzisiejszych ulewach nad Krakowem wezbrała rzeka Drwinka na Bieżanowie. Na ulicy Seweryna Udzieli obok wiaduktu kolejowego utworzyło się wielkie rozlewisko. Strażacy muszą zbudować 2-kilometrową magistralę, aby usunąć wodę, która zagraża domom.

Ponad 600 interwencji zanotowali krakowscy strażacy po nawałnicy, która w ostatni piątek przeszła nad Krakowem. Wiatr uszkodził dachy, deszcz zalewał piwnice. Nocne i poranne ulewy w Krakowie dosłownie sparaliżowały miasto.

Po dzisiejszych ulewach nad Krakowem wezbrała rzeka Drwinka. Na ulicy Seweryna Udzieli, obok wiaduktu kolejowego utworzyło się wielkie rozlewisko. Z żywiołem walczą strażacy z JRG 6 w Krakowie oraz OSP Zbydniowice i Bieżanów.

Kraków burze ulewy podtopienia Bieżanów
Powódź w Krakowie. Zalana ul. Seweryna Udzieli na Bieżanowie- mapa Głos24 Open StreetMaps

Zalanych zostało kilka budynków mieszkalnych. Strażacy worki z piaskiem dowozili do nich łodzią. Tworzona jest też magistrala wodna. Będzie nią wypompowywana woda, która zebrała się w tym miejscu. Trzeba będzie ją przetransportować na odległość ok. 2 kilometrów.

W akcji ratunkowej bierze udział ok. 50 strażaków. Zdjęcia z akcji opublikowało Kraków 112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie.

Gwałtowne opady deszczu. Kraków, Bieżanów-Prokocim, ulica Seweryna Udzieli - rzeka Drwinka wystąpiła z koryta. JRG 6 Kraków Osp Zbydniowice OSP Bieżanów

Opublikowany przez Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie Czwartek, 15 lipca 2021

Niestety, to nie koniec ekstremalnej pogody w Krakowie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przez kolejnymi gwałtownymi burzami z gradem.

Możliwe są lokalne podtopienia. Miasto otworzyło też magazyn przeciwpowodziowy.

Jak ostrzegają Wody Polskie, na skutek nawałnic w Małopolsce lokalnie wezbrały rzeki i potoki. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonach górskich, gdzie w zlewniach rzek występują gwałtowne wzrosty poziomu wody oraz podtopienia. Zjawisko to ma charakter krótkotrwały, ale o błyskawicznym przebiegu. Gwałtowne wezbranie wystąpiło m.in. na potoku Sudół i rzece Dłubnia. W Krakowie na skutek nawalnych opadów deszczu podtopione zostały ulice.

Prognozy pogody potwierdzają, że w ciągu najbliższych dni na terenie całego kraju nadal będą się utrzymywać gwałtowne zjawiska pogodowe.

Nad Polską wciąż przechodzą nawałnice z punktowymi, bardzo intensywnymi opadami deszczu. Prognozy pogody potwierdzają,...

Opublikowany przez Wody Polskie Czwartek, 15 lipca 2021

foto: Kraków 112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje