poniedziałek, 14 czerwca 2021 12:44

Kraków. Fałszywy prokurator i agent CBŚP zatrzymani. Naciągnęli seniorkę na 150 tys. zł

Autor Marzena Gitler
Kraków. Fałszywy prokurator i agent CBŚP zatrzymani. Naciągnęli seniorkę na 150 tys. zł

Mężczyźni wyciągnęli od seniorki z Krakowa login i hasło do jej rachunku bankowego i ukradli aż 150 tys. zł. Pomagała im też kobieta. Wszyscy zostali zatrzymani w powiecie pułtuskim.

Krakowscy policjanci zatrzymali 3 osoby, które na początku czerwca br. wykorzystując metodę ‘’na policjanta’’, wyłudziły 150 tysięcy złotych od starszej kobiety.

2 czerwca br. do seniorki zamieszkującej rejon Starego Miasta w Krakowie zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust wmówił kobiecie, że jej oszczędności na koncie są zagrożone. Fałszywy funkcjonariusz przekonywał również, że wyciekły informacje o danych z jej dowodu osobistego i ktoś zaciągnął na nią pożyczkę. Potem przekierował rozmowę do innej osoby, która podała się za "prokuratora". Fałszywy prokurator przekonał seniorkę, że potrzebna jest jej pomoc przy rozpracowaniu oszustów bankowych. Kobieta przekazała oszustom login i hasło do jej rachunku bankowego. Mężczyźni wykorzystując te dane, wykonali kilkanaście transakcji bankowych, które zostały potwierdzone przez seniorkę wiadomościami SMS. W ten sposób kobieta straciła 150 tysięcy złotych.

Krakowscy policjanci w wyniku intensywnych działań operacyjnych wytypowali osoby odpowiedzialne za to zdarzenie. Jak się okazało mieszkali w w powiecie puławskim.

8 czerwca br. zatrzymano 38-letnią kobietę, 31-letniego mężczyznę a dzień później kolejnego 35-latka. Wszyscy brali udział w tym oszustwie.

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli m.in. kilka telefonów komórkowych, karty sim oraz karty bankomatowe. Zatrzymane osoby przewiezione zostały do krakowskiej komendy, skąd następnie trafiły do policyjnego aresztu. W trakcie przesłuchania cała trójka przyznała się do winy. Mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzut oszustwa.

Wobec 38-latki oraz 31-latka zastosowany został policyjny dozór, natomiast na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Sródmieście-Zachód w Krakowie wobec zatrzymanego 35-latka sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące. Zatrzymanym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

foto: KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje