poniedziałek, 16 sierpnia 2021 14:40

Kraków. Ilu mieszkańców już jest w pełni zaszczepionych?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ilu mieszkańców już jest w pełni zaszczepionych?

Kraków wciąż przoduje w odsetku zaszczepionych na COVID osób w Małopolsce. Miasto organizuje też dodatkowe punkty i zwiększa dostępność do szczepień w domu.

Blisko 61 procent mieszkańców Krakowa zostało już zaszczepionych pełną dawką szczepionki przeciw COVID-19. To łącznie ponad 473 tys. osób. W porównaniu ze szczepieniami z lipca jest to wzrost o ponad 15%. Natomiast pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 63% krakowian.

Nadal najbardziej wyszczepioną grupą pozostają seniorzy powyżej 70 roku życia (83%). Natomiast największy, bo 10 % przyrost zaszczepionych osób – w stosunku do danych z początku lipca – jest w grupie najmłodszej 12-19 lat, aktualnie to 47%.

W pozostałych grupach wiekowych to odpowiednio: 60-69 lat – 72%, 40-59 lat – 70% oraz 20-39 lat – 73%.

Warto dodać, że odsetek osób zaszczepionych jest liczony na podstawie wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko osób uprawnionych do szczepienia.

To dobry wynik, gdyż nadal pozostajemy w czołówce najlepiej zaszczepionych miast. Od Warszawy (64%), która ciągle jest liderem, dzieli nas zaledwie kilka punktów procentowych. Przed Krakowem są jeszcze Poznań (63%) i Wrocław (prawie 62%).

Łatwiejszy dostęp do szczepień

Od 13 sierpnia w Krakowie, mobilne zespoły szczepień dojeżdżają już do osób powyżej 50. roku życia, które maja problem z dotarciem do punktów szczepień. Miasto sukcesywnie obniża wiek od którego dostępna jest ta dodatkowa usługa.

Zapisy na szczepienia realizowane przez mobilne zespoły szczepień przyjmowane są pod specjalnym numerem telefonu: 730 977 999.

Mobilne zespoły szczepień realizują szczepienia w miejscu zamieszkania od 21 czerwca. Od początku funkcjonowania tej usługi zaszczepiono blisko 300 osób. Szczepienia są przeprowadzane przy użyciu preparatów: Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

fot. unsplash

Kraków

Kraków - najnowsze informacje