czwartek, 26 sierpnia 2021 11:26

Kraków. Lotnicze święto w muzeum i na niebie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Lotnicze święto w muzeum i na niebie

Przelot motoparalotniarzy, zdalnie sterowanych modeli, balonu oraz samolotu AN-2 zwanego Wiedeńczykiem oraz prelekcje, spotkania i chwila wspomnień o bohaterach polskiego lotnictwa - tak w skrócie zapowiadają się obchody Święta Lotnictwa, na które już od dzisiaj do niedzieli zaprasza Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.  

Pod pomnikiem i na niebie

Obchody rozpoczną się w piątek 27 sierpnia o godz. 15:00 wspomnieniem lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej. Refleksyjne spotkanie zaplanowano w Parku Lotników pod pomnikiem upamiętniających bohaterów tamtych czasów. Można będzie usłyszeć zarówno historię tego miejsca, jak i ludzi, którym pomnik jest poświęcony. Pamięć o bohaterach zostanie podkreślona także okolicznościowym wieńcem i płonącymi zniczami. Przy sprzyjającej pogodzie spotkanie zostanie uświetnione okolicznościowym przelotem samolotów.

Lotnicza gala

Sobota 28 sierpnia to dzień, w którym nad Muzeum Lotnictwa Polskiego zobaczyć będzie można wiele obiektów latających. Planowany jest przelot motoparalotniarzy, zdalnie sterowanych modeli, a także lot balona z Krakowskiego Aeroklubu. W okolicach godz. 14-15 na niebie pojawi się także samolot AN-2 zwany popularnie Wiedeńczykiem.

Nie zabraknie też konkretnej wiedzy. Wszystkich chętnych do poznania odpowiedzi na pytanie dlaczego święto lotnictwa obchodzone jest właśnie 28. sierpnia, ciekawe fakty z historii lotnictwa przypomni Jarosław Dobrzyński, kustosz krakowskiego muzeum. Spotkanie odbędzie się o godz. 13:00 i będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających w tym dniu muzeum.

Święto Lotnictwa w Krakowie zakończy w niedzielę, 29.sierpnia w samo południe specjalne Spotkanie przy Samolocie, które poprowadzi Jan Hoffman.  

- Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do wspólnego uhonorowania tych, którzy wpłynęli na polskie lotnictwo historycznie, jak i spędzenia czasu w towarzystwie zarówno eksponatów lotniczych, jak i obserwacji latających maszyn nad muzealnym niebem - zapraszają organizatorzy.

Program:

Piątek 27.08

  • godz. 15:00 – spotkanie upamiętniające Polskich Lotników – Park Lotników przy Pomniku

Sobota 28.08

  • godz. 11:00 – 16:00 – okazjonalne przeloty nad Muzeum Lotnictwa Polskiego, pokazy modeli latających oraz prezentacja i start balonu (przy sprzyjającej pogodzie)
  • godz. 12:00 – „Zwycięstwo Żwirki i Wigury w zawodach Challenge 1932, czyli dlaczego święto lotnictwa przypada na 28. sierpnia i czy tak było zawsze?” – spotkanie z Jarosławem Dobrzyńskim – kustoszem Muzeum Lotnictwa Polskiego

Niedziela 29.08

  • godz. 12:00 – Spotkanie przy samolocie „De Havilland Mosquito „Drewniany cud”.

Szczegółowe informacje: www.muzeumlotnictwa.pl oraz www.facebook.com/MuzeumLotnictwa.

fot. Fb. MuzeumLotnictwa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje