poniedziałek, 1 listopada 2021 07:24

Kraków. „Memento Vitae” - wyjątkowy koncert na cmentarzu

Autor Marzena Gitler
Kraków. „Memento Vitae” - wyjątkowy koncert na cmentarzu

Już po raz piąty 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim (a właściwie obok) odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony celebracji życia. Krystyna Prońko, Olga Szomańska, Janusz Radek, Andrzej Lampert zaśpiewają w Krakowie znane polskie piosenki w nowych aranżacjach, skłaniające do refleksji nad sensem życia.

Organizowany od 5 już lat koncert, który ma już swoich stałych bywalców, w założeniu jest pochwałą życia w obliczu śmierci. Organizatorzy chcą tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnicę pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter dnia Wszystkich Świętych.

„Memento Vitae” to jedna z nielicznych ofert kulturalnych w tym szczególnym dniu. Jest wydarzeniem non-profit, a uczestniczy w nim publiczność, reprezentująca środowiska świeckie i kościelne. Podczas koncertu nie ma przemówień, podziękowań, braw ani bisów – to „poezja i muzyka podpowiadają nam, jak żyć”.

Wyjątkowy koncert na cmentarzu w przededniu Święta Zmarłych

Do tegorocznej edycji wydarzenia zaproszeni zostali m.in: Krystyna Prońko, Olga Szomańska, Janusz Radek, Andrzej Lampert oraz instrumentaliści. Narratorem będzie pomysłodawca wydarzenia, Waldemar Domański. Na repertuar koncertu składają się polskie piosenki w nowych aranżacjach, treścią skłaniające do refleksji na temat życia.

Organizatorem koncertu, przy współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych, jest Biblioteka Polskiej Piosenki. Wyjątkowy koncert „Memento Vitae” – koncert bez bisów i oklasków, odbędzie się na cmentarzu Rakowickim (na przeciwko wejścia od ul. Prandoty), dzisiaj, 1 listopada, o godz. 19.00.

Dziś już od godz. 12.30 na Cmentarzu Rakowickim ponownie pojawi się również namiot z „Księgą Spraw do Zrobienia Przed Śmiercią”. Księga, w której można zapisać swoje marzenia czy zobowiązania po raz pierwszy została wystawiona podczas koncertu Memento Vitae na Cmentarzu Rakowickim w roku  2016. Krakowianie zapisują w niej swoje przyrzeczenia, plany oraz wszystkie te sprawy, które chcieliby zrobić do czasu swojej śmierci. W tym roku 1 listopada od godziny 12.30 ponownie będzie możliwość wpisania do Księgi zobowiązań i marzeń do spełnienia przed odejściem z tego świata. Namiot z „Księgą Spraw do Zrobienia Przed Śmiercią” znajdzie się w narożu Cmentarza Rakowickiego, w części wojskowej. Dojazd od ulicy Prandoty.

fot. screen YouTube Memento Vitae 2019 (relacja OKBPP)

Kraków

Kraków - najnowsze informacje