środa, 13 października 2021 15:30

Kraków. Na mszę tylko objazdem. Zamkną ulicę przy mogilskim sanktuarium

Autor Marzena Gitler
Kraków. Na mszę tylko objazdem. Zamkną ulicę przy mogilskim sanktuarium

Kończy się remont ul. Klasztornej w Nowej Hucie. Przez dwa weekendy ulica prowadząca do słynnego mogilskiego sanktuarium będzie jednak całkowicie zamknięta dla ruchu.

Podczas dwóch najbliższych weekendów – 16 i 17 oraz 23 i 24 października – w związku z układaniem nawierzchni jezdni zostanie wyłączony zostanie ruchu pojazdów na ulicy Klasztornej. Swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 123, 163 i 193.

Kraków utrudnienia Nowa Huta komunikacja
Kraków. Utrudnienia w Nowej Hucie. Ulica Klasztorna zamknięta dla ruchu w dwa weekendy - mapa Głos24 / Open Street Maps
Kraków Nowa Huta utrudnienia komunikacja
Kraków. Utrudnienia w Nowej Hucie. Ulica Klasztorna zamknięta w dwa weekendy - mapa Głos24 / Open Street Maps

Klasztorna to ulica prowadząca do opactwa cystersów w Mogile. Mogilski kościół Najświętszej Marii Panny i św. Wacława oraz towarzyszący mu zespół klasztorny, to jedne z najcenniejszych zabytków sakralnych Małopolski. Cystersi przybyli tu w 1222 r. Znajduje się tam słynący łaskami krucyfiks. Krzyż jako jedyny element wyposażenia ocalał z pożaru kościoła w XV w. Spłonęły tylko włosy Chrystusa i przepaska na biodra, dlatego od tamtej pory nakłada się figurze Zbawiciela perukę z prawdziwych włosów, a biodra przepasuje prawdziwą tkaniną.

Opactwo w Mogile przy ul. Klasztornej - fot. Wikipedia

Klasztor i bazylika to też kościół parafialny dla mieszkańców pobliskich osiedli. Niestety, ulica Klasztorna zostanie zamknięta właśnie w dwie soboty i niedziele. Nie przejadą nią samochody, a autobusy zostaną skierowane na na tymczasowe trasy zastępcze.

Zmiany tras linii autobusowych:

 • nr 123„Mistrzejowice” – ... – ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna, ul. Ptaszyckiego, ul. Igołomska, ul. Giedroycia, ul. Podbipięty, ul. Lesisko – ... – „Mały Płaszów P+R”
 • Przystanki „Klasztor Cystersów”, „Stare Wiślisko”, „Lasek Mogilski” będą nieczynne
 • Przystanek „Lesisko” będzie funkcjonował na pętli
 • Na zmienionym odcinku trasy autobusy nie będą obsługiwać żadnych przystanków
 • nr 163„Os. Piastów” – ... – ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna, ul. Ptaszyckiego, ul. Igołomska, ul. Giedroycia, ul. Podbipięty, ul. Lesisko, most Wandy – ... – „Rżąka”
 • Przystanki „Klasztor Cystersów”, „Stare Wiślisko”, „Lasek Mogilski” będą nieczynne
 • Przystanek „Lesisko” będzie funkcjonował na pętli
 • Na zmienionym odcinku trasy autobusy nie będą obsługiwać żadnych przystanków
 • Nadal obowiązuje zmiana trasy w rejonie ul. Kostaneckiego i Jakubowskiego
 • nr 193„Rondo Barei” – ... – ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna, ul. Ptaszyckiego, ul. Igołomska, ul. Giedroycia, ul. Podbipięty, ul. Lesisko – ... – „Na Załęczu”
 • Przystanki „Klasztor Cystersów”, „Stare Wiślisko”, „Lasek Mogilski” będą nieczynne
 • Przystanek „Lesisko” będzie funkcjonował na pętli
 • Na zmienionym odcinku trasy autobusy nie będą obsługiwać żadnych przystanków.

Przypomnijmy: rozbudowa ul. Klasztornej na odcinku od ul. Żaglowej do ronda przy moście Wandy trwa od połowy kwietnia 2020 roku. Zadanie będzie kosztować ok. 25 mln zł. Inwestycja finansowana jest z budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz ze środków Wodociągów Miasta Krakowa. Wykonawcą jest firma INSTBUD. Zadanie otrzymało dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie prac ma nastąpić w kwietniu 2022 r.

W ostatnich tygodniach prowadzone tam były prace związane z układaniem asfaltu. Podbudowa i warstwa wiążąca zostały już wykonane w 70 proc. Na ukończeniu jest kanalizacja sanitarna i deszczowa, w 100 proc. wykonano wodociąg. Wykonawca sukcesywnie ustawia też ekrany akustyczne. Kompletnie przygotowane zostały już słupy i belki podwalinowe.

W pobliżu trwa także budowa zbiornika retencyjnego, gdzie gromadzona będzie deszczówka z ul. Klasztornej i okolicznych uliczek. Został wykonany wykop, zakończone zostały prace związane z wykonaniem mikropali, wylano chudy beton na dnie zbiornika oraz skarpach oraz rozpoczęto zbrojenie płyty głównej dna i skarp zbiornika.

Rozbudowa ulicy Klasztornej zgodnie z umową powinna się zakończyć wiosną 2022 r. Zarząd Inwestycji Miejskich wraz z wykonawcą starają się, żeby kierowcy mogli jeździć ulicą jeszcze w tym roku.

fot. ZDMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje