piątek, 10 maja 2024 06:14

Kraków na niechlubnym pierwszym miejscu. Chodzi o zwolnienia

Autor Mirosław Haładyj
Kraków na niechlubnym pierwszym miejscu. Chodzi o zwolnienia

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. zwolnieniami grupowymi objęto w Krakowie niemal tysiąc osób. To najwięcej w skali kraju.

Z raportu Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że w ciągu stycznia i lutego stolicy województwa małopolskiego zwolnieniami grupowymi objęto 986 osób. To najwięcej w skali kraju. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa (627 osób), a na trzecim Olsztyn (447 osób).

Z kolei do marca liczba ta w Krakowie wzrosła do 1140 osób

Autorzy raportu jako przyczyny wskazali m.in. sezonowość, znaczący wzrost kwoty minimalnej przekładający się na wyższe koszty zatrudnienia pracownika oraz długofalowe skutki inflacji.

– Wzrost liczby zwolnień grupowych, jaki nastąpił na początku roku, z pewnością wymaga dalszych obserwacji. Jeśli skala zwolnień grupowych pozostanie znacząca, a przyrost osób bezrobotnych będzie notował niepokojące odczyty, będziemy reagować na bieżąco

– przekazał cytowany przez PAP Marek Cebulak (dyrektor GUP) i dodał:

– Wierzę jednak, że Kraków od lat jest miejscem, które ciągle się rozwija i konkuruje o pracownika z największymi miastami nie tylko z Polski, ale i Europy. Mamy nadzieję, że jeżeli chodzi o rynek zatrudnienia, to pozostanie takim nadal.

We wspomnianym okresie bezrobocie wzrosło z 1,9 proc. (ostatni kwartał 2023 r.) do 2,1 proc. na koniec marca 2024 r.

Inf.: PAP

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka