środa, 19 maja 2021 11:22

Kraków. W Babińskim rusza nowatorskie centrum środowiskowej pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

Autor Marzena Gitler
Kraków. W Babińskim rusza nowatorskie centrum środowiskowej pomocy  psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

W Szpitalu Klinicznym im. Dr. J. Babińskiego już wkrótce otwarte zostanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Placówka obejmie swoim działaniem trzy południowe dzielnice Krakowa.

W poniedziałek 17 maja Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowy na realizację Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Jedno z nich dzięli wsparciu wysokości 13 mln zł, powstanie w strukturze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe powstanie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Ze Szpitalem współpracować będzie spółka EZRA, która opracowała nowatorski model funkcjonowania Centrum.

- Tworzone w strukturze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe będzie oferować zintegrowaną opiekę medyczną, terapeutyczną i psychologiczną oraz działania w obszarze wsparcia społecznego, profilaktyki i edukacji - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Centrum obejmie swoim działaniem młodych mieszkańców z dzielnic Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki i Swoszowice. W zasięgu jego działania znajdzie się 1050 dzieci i młodych ludzi (od 7 do 21 roku życia). Nowatorska metoda pomocy środowiskowej obejmie też wsparcie rodziców i opiekunów podopiecznych placówki oraz nauczycieli, wychowawców czy animatorów działań adresowanych do młodzieży.

- To pierwszy w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce ośrodków psychiatrycznych ukierunkowanych na pomoc i wsparcie pacjentów w wieku rozwojowym, działający w według modelu zintegrowanej opieki środowiskowej. Projekt finansowany jest z Programu POWER, czyli środków unijnych oraz budżetu państwa, a umowa zawarta pomiędzy Ministerstwem a Szpitalem opiewa na ponad 13 mln zł. Zapewni to funkcjonowanie Centrum do 2023 roku - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Centrum zlokalizowane będzie w odremontowanym Pawilonie IV B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie. Co ciekawe, w dekorację wnętrz zaangażuje się Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tak aby młodzi pacjenci leczyli się w możliwie najbardziej przyjaznym otoczeniu. W planach jest również remont i wyposażenie sąsiedniego budynku z przeznaczeniem go na edukację młodych pacjentów.

Otwarcie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe jest efektem konsekwentnych działań Szpitala Klinicznego dr. J. Babińskiego w Krakowie, który już z początkiem 2019 roku, gdy m.in. media nagłośniły katastrofalną sytuację w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, postanowił odpowiedzieć na potrzeby w zakresie pomocy medycznej, terapeutycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje