poniedziałek, 13 września 2021 15:05

Kraków. Nowy plac zabaw powstaje na Plantach. Ozdobi go gigantyczna ryba

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nowy plac zabaw powstaje na Plantach. Ozdobi go gigantyczna ryba

Gigantyczna ryba, drewniane trzciny, rybki i łódki - to elementy, które pojawią się w krakowskim Podgórzu u ujścia Wilgi. Nowy plac zabaw ma być gotowy dopiero w grudniu.

Na podgórskich plantach im. Floriana Nowackiego powstaje zapowiadany od ponad roku plac zabaw, którego największym elementem będzie drewniany lipień - ryba słodkowodna, występująca w polskich rzekach. Jak w 2020 roku, prezentując wizualizację nowego placu zabaw, zapowiadał Zarząd Zieleni Miejskiej, budowa olbrzymiej ryby nawiązuje do historii miejsca, czyli usytuowania tam królewskich stawów.

Kraków. Nowy ciekawy plac zabaw powstaje na Plantach im. Floriana Nowackiego - mapa Głos24 / Open Street Maps

Jak wyjaśnia Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM, nowy plac zabaw to projekt realizowany w całości z Budżetu Miasta Krakowa.

Kraków. Nowy plac zabaw powstaje na Plantach Nowackiego w Podgórzu - fot. Mateusz Łysik / Głos24 

Realizowany projekt różni się nieco od tego, który znamy z zaprezentowanych rok temu wizualizacji. - Wszystkie urządzenia oraz plan zagospodarowania są tożsame z pierwotnymi założeniami projektu. Znacznej zmianie uległa kolorystyka urządzenia zabawowego – lipienia, w związku z uzgodnieniami z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, którego wytyczne dotyczyły wykonania tego urządzenia z zachowaniem naturalnej barwy drewna. Tylko nieliczne elementy wyposażenia mogły przyjąć barwy w różnych odcieniach zieleni - wyjaśnia Łukasz Pawlik.

Niestety, nowy plac zabaw i wszystkie atrakcje, które się na nim znajdą: urządzenia liniowe, wodne urządzenia zabawowe, lipień, drewniane trzciny, rybki i łódki oraz huśtawki dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, będą gotowe dopiero w grudniu. - Termin zakończenia robót budowlanych ustalony został na dzień 10 grudnia br. Jednak, zgodnie z zapisami umowy, przedstawiciel ZZM ma prawo dokonać odbioru w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia przez Generalnego Wykonawcę gotowości do odbioru. W tym czasie Inwestor musi dokonać zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych właściwemu organowi nadzoru budowlanego celem uzyskania zgody na użytkowanie - informuje wicedyrektor ZZM.

Pomysłodawcą budowy wielkiej drewnianej ryby jest projektant placu - Zespół Kształtowania Przestrzeni Miejskich Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, a generalnym wykonawcą jest firma Krisbud Sp. z o.o. Cały projekt ma kosztować ponad dwa miliony złotych.

Na placu zabaw, który powstanie w miejscu poprzedniego, bardzo skromnego miejsca dla maluchów na Plantach im. Floriana Nowackiego, znajdą się też ławki, kosze na śmieci oraz drewniana pergola z miejscem dla mam karmiących, ale nie zaplanowano tam budowy toalety, choć nie ma jej w całym parku, ani nigdzie w pobliżu.

Warto dodać, że w związku z budową zlikwidowany też został cieszący się dużym zainteresowaniem plenerowy stół do tenisa, ale jak zapewnia Łukasz Pawlik, nowy stół ma zostać zbudowany w innym miejscu. - Realizowane zagospodarowanie terenu placu zabaw nie przewiduje takiej funkcji, lecz ZZM planuje wprowadzić w strefie sportowej Plant nowy stół do ping ponga - informuje Pawlik.

Planty im. Floriana Nowackiego to najstarszy park w Podgórzu. Został założony w latach 1868-88, w miejscu, gdzie kiedyś rozciągał się Staw Królewski. Park znajduje się w rejonie placu Serkowskiego i ulic Długosza, Rollego i Warneńczyka i ma prawie 3 ha. Historycznym akcentem jest też położony w parku pomnik Maksymiliana Siła-Nowickiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacza flory i fauny tatrzańskiej oraz prekursora jej ochrony.

W 2008 r. część parku została kompleksowo zagospodarowana. Powstały tam dwa boiska sportowe i plac zabaw, który teraz zyska zupełnie nowe oblicze. Posadzono również wiele drzew i krzewów. Ze względu na wysokie drzewa park jest doskonałym miejscem na letnie, upalne dni. Pięknie prezentuje się też na jesieni.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje