środa, 23 czerwca 2021 11:14

Kraków. Od soboty już nie przejedziesz! Objazdy na Zwierzyniec przez Dębniki i Kryspinów

Autor Marzena Gitler
Kraków. Od soboty już nie przejedziesz! Objazdy na Zwierzyniec przez Dębniki i Kryspinów

Podróżujących na lotnisko Balice, do krakowskiego ZOO czy Lasu Wolskiego czekają olbrzymie utrudnienia i to w sezonie, kiedy zainteresowanych wyjazdami jest najwięcej. Od soboty zmienia się organizacja ruchu na ul. Królowej Jadwigi. To kolejny etap remontu tej strategicznej ulicy Zwierzyńca i korki w całej zachodniej części miasta.

Obecny etap remontu rozpocznie się od prac na przecznicach ul. Królowej Jadwigi – ulicach Józefa Korzeniowskiego i Piotra Borowego w Krakowie. Prace ruszą w najbliższy poniedziałek, 28 czerwca, ale zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w sobotę, 26 czerwca.

Utrudnienia remont Królowej Jadwigi Kraków
Utrudnienia dla kierowców - rusza remont ul. Królowej Jadwigi - graf. ZDMK

W ramach zaplanowanych w tym sezonie działań ulica Królowej Jadwigi – na odcinku od ul. Jana Robla do ul. Stanisława Tondosa - zostanie przebudowana i rozbudowana.

Dodatkowo rozbudowane zostaną fragmenty ul. Lajkonika i Józefa Korzeniowskiego oraz przebudowana zostanie ul. Piotra Borowego.

mapa Królowej Jadwigi Kraków
Remont ul. Królowej Jadwigi - utrudnienia już od soboty, 26 czerwca - mapa Głos24 / Open StreetMaps
mapa Kraków utrudnienia
Utrudniania na Zwierzyńcu - rusza remont ul. Królowej Jadwigi - mapa Głos24 / Open StreetMaps

Utrudnienia i korki w całym mieście

Jak informuje ZDMK podczas remontu utrzymany zostanie przejazd dla komunikacji miejskiej oraz dojazd do posesji dla mieszkańców. Dla pojazdów do 3,5 t. wyznaczony zostanie objazd ulicami: al. Z. Krasińskiego, mostem Dębnickim, ul. M. Konopnickiej, rondem Grunwaldzkim, ul. Monte Cassino, ul. gen. B. Zielińskiego, mostem Zwierzynieckim, ul. Księcia Józefa, Jodłową i Starowolską.

Pojazdy powyżej 3,5 tony będą mogły pojechać objazdem ul. Księcia Józefa, Mirowską i dalej przez Kryspinów.

Utrudnienia przez 9 miesięcy

Wykonawca, konsorcjum firm: Oskar Niezabitowski PRODIM (lider) i Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. Sp. z o.o (partner) w pierwszej kolejności rozpocznie wymianę i budowę infrastruktury podziemnej, później układane będą chodniki, a na końcu pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa. Koszt inwestycji to 7,7 mln zł w zakresie drogowym oraz ponad 2 mln zł w zakresie robót na sieci wodociągowej. Prace potrwają w sumie dziewięć miesięcy.

Podczas pierwszego etapu, już od soboty, 26 czerwca, zamknięte zostaną fragmenty ulic Józefa Korzeniowskiego i Piotra Borowego. W poniedziałek, 28 czerwca rozpoczną się prace na sieciach kanalizacyjnej, sanitarnej, deszczowej i wodociągowej, a na ul. Borowego – dodatkowo przekładka sieci elektrycznej.

Najdłuższy remont w historii

Ulica Królowej Jadwigi to jednak z dłuższych ulic tej części Krakowa. Codziennie przejeżdżają nią tysiące samochodów. To ważny trakt dojazdowy dla podróżujących na lotnisko Balice, do krakowskiego ZOO czy Lasu Wolskiego, których teraz czekają olbrzymie utrudnienia i to w sezonie, kiedy zainteresowanych wyjazdami jest najwięcej.

Jej remont trwa od 19 lat i prowadzony jest etapami. Prace remontowe zostały podzielone na sześć części, tymczasem do tej pory udało się wykonać tylko cztery. Niektóre odcinki, oddane do użytku kilka lat temu, wymagają już kolejnej naprawy.

Remont pierwotnie miał zakończyć się w 2009 roku, ale ta data była już przesuwana kilkukrotnie. Jeszcze niedawno przedstawiciele krakowskiego magistratu przewidywali zakończenie prac w 2020 roku. To jednak jest już nieaktualne. Nowy termin to 2023 rok. Ostatnio prawdopodobieństwo, czy zakończy się w terminie oszacowali Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce.

Kraków. Rusza remont odcinka strategicznej ulicy. O to, kiedy zakończą się utrudnienia, można się założyć
Wiadomości Kraków. Podróżujących na lotnisko Balice, do krakowskiego ZOO czy Lasu Wolskiego czekają utrudnienia. Rozpoczyna się remont kolejnej części ul. Królowej Jadwigi. Jak długo potrwa? O to nawet można się założyć.

Przypominamy, że to nie jedyny remont w tej części miasta. Do do początku sierpnia zamknięty jest most na Rudawie, w ciągu ulicy ul. Piastowskiej. Tu też obowiązują objazdy.

Kraków. Od poniedziałku jeden z mostów zamknięty. Będą utrudnienia!
Wiadomości Kraków. W poniedziałek, 7 czerwca, rozpocznie się remont jednego z mostów na Rudawie. Kierowców czekają utrudnienia i objazdy aż do początku sierpnia.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje