czwartek, 22 kwietnia 2021 13:20

Kraków. Rusza remont odcinka strategicznej ulicy. O to, kiedy zakończą się utrudnienia, można się założyć

Autor Marzena Gitler
Kraków. Rusza remont odcinka strategicznej ulicy. O to, kiedy zakończą się utrudnienia, można się założyć

Podróżujących na lotnisko Balice, do krakowskiego ZOO czy Lasu Wolskiego czekają utrudnienia. Rozpoczął się remont kolejnej części ul. Królowej Jadwigi. Jak długo potrwa? O to nawet można się założyć.

21 kwietnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa przekazał plac budowy wykonawcy, który zajmie się przebudową ulicy Królowej Jadwigi - na ok. 850-metrowym odcinku od ul. Jana Zygmunta Robla do ul. Stanisława Tondosa. Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace w terenie.

Kraków Królowej Jadwigi remont
Rusza remont odcinka ul. Królowej Jadwigi/ mapa mapa: OpenStreetMap
Kraków Królowej Jadwigi remont
Remont ul. Królowej Jadwigi obejmie odcinek wzdłuż Sikornika, mapa: OpenStreetMap

Inwestycja swoim zakresem obejmie m.in. rozbudowę i przebudowę części ulicy Królowej Jadwigi, przebudowę sieci kablowej, gazowej, teletechnicznej światłowodowej oraz kanalizacji sanitarnej. Powstanie kanalizacja opadowa. Przebudowane zostanie oświetlenie uliczne. Na fragmencie rozbudowane zostaną też ulice Lajkonika i  Józefa Korzeniowskiego. Przebudowana będzie jezdnia ul. Piotra Borowego (w granicy istniejącego pasa drogowego).

W pierwszej kolejności rozpoczną się prace przygotowawcze, a po opracowaniu i zatwierdzeniu projektu tymczasowej organizacji ruchu – wykonawca przystąpi do właściwych prac na jezdni. Na ich wykonanie ma dziewięć miesięcy.

Zamówienie składa się z dwóch części: drogowej za ok. 7,7 mln zł (Zarząd Dróg Miasta Krakowa) i wodociągowej za ponad 2 mln zł (Wodociągi Miasta Krakowa). Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Oskar Niezabitowski PRODIM (lider) i Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. Sp. z o.o (partner).

Jednocześnie przygotowywana jest dalsza przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Etap V inwestycji (od ul. Jesionowej do ul. Jana Zygmunta Robla) ma rozpocząć się w przyszłym roku, po uzyskaniu ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Najdłuższy remont w historii?

Ul. Królowej Jadwigi to jedna z dłuższych ulic Krakowa, którą dojechać można komunikacją miejską m.in do ZOO czy na lotnisko Balice. Codziennie przejeżdżają nią setki samochodów.  Jej remont trwa od 19 lat. Prace remontowe zostały podzielone na sześć etapów, tymczasem do tej pory udało się wykonać tylko cztery. Niektóre odcinki, oddane do użytku kilka lat temu, wymagają już kolejnej naprawy.

Remont pierwotnie miał zakończyć się w 2009 roku, ale ta data była już przesuwana kilkukrotnie. Jeszcze niedawno przedstawiciele krakowskiego magistratu przewidywali zakończenie prac w 2020 roku. To jednak jest już nieaktualne. Nowy termin to 2023 rok. Ostatnio prawdopodobieństwo, czy zakończy się w terminie oszacowali Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce.

Według ekspertów STS najbardziej prawdopodobne jest, że kierowcy na zakończenie remontu ul. Królowej Jadwigi poczekają dłużej, niż deklarują urzędnicy. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.45, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 127,60 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Jeżeli jednak ktoś trafnie obstawi optymistyczny scenariusz, czyli zakończenie inwestycji w 2023 roku, wówczas może liczyć na 220 zł (kurs 2.50). Jeśli optymistyczny scenariusz się sprawdzi, remont zakończy się po 21 latach od rozpoczęcia, przekraczając planowany termin o 14 lat.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje