czwartek, 6 stycznia 2022 13:34

Kraków: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

Dziś, 6 stycznia, ulicami Krakowa przewędrował 12. Orszak Trzech Króli. Dzięki nowej formule, mimo pandemii wydarzenie odbyło się jednocześnie w przestrzeni publicznej i w internecie. Hasłem tegorocznego orszaku było zawołanie „Dzień dziś wesoły!” z kolędy „Z narodzenia Pana”.

Orszak przeszedł trzema trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki. Były to trzy zgromadzenia publiczne, a limit pojedynczego zgromadzenia to 100 osób.

W tym roku orszakowe trasy przeszły następująco:

  • Orszak czerwony – europejski przeszedł trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.
  • Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszył z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej, a dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręci w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku Głównego.
  • Orszak niebieski – afrykański wyruszył z placu Matejki i przeszedł ulicą Floriańską na Rynek Główny.
Orszak przeszedł trzema trasami, jedna z nich prowadziła z katedry na Wawelu/Fot.: Głos24
Orszak przeszedł trzema trasami, jedna z nich prowadziła z katedry na Wawelu/Fot.: Dominik Gębka

Aktorzy orszaku

Wszystkie człony orszaku wyruszyły ok. godz. 11.00. Role monarchów odegrali aktorzy, jednak najważniejszymi odtwórcami były oczywiście dzieci, które zagrały role małych rycerzy i dwórek. Byli to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowywali stroje. Ich rodzice wystąpili w strojach pasterzy i jako straż orszaku pilnowali porządku.

Orszak na Rynku Głównym

Trzy człony orszaku spotkały się na Rynku Głównym, z zachowaniem bezpiecznej odległości. O zachowanie dystansu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa proszeni byli wszyscy, którzy przyszli, aby na miejscu zobaczyć finał orszaku.

Trzej królowie weszli na scenę pod wieżą ratuszową, gdzie oddali pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Ze sceny już od godz. 11.00 popłynęły dźwięki kolęd i pastorałek wykonywanych przez popularnych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na rynku poprowadziła piosenkarka, prezenterka, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar oraz dwóch konferansjerów: Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.

Całe wydarzenie można było śledzić nie wychodząc z domu. Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli był transmitowany na profilu facebookowym organizatora.

Trzy pochody orszaku spotkały się na Rynku Głównym/Fot.: Głos24
Trzy pochody orszaku spotkały się na Rynku Głównym/Fot.: Głos24

Orszakowe dzieło charytatywne

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem” i uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić.

Uczestnicy tegorocznego Orszaku Trzech Króli/Fot.: Głos24
Uczestnicy tegorocznego Orszaku Trzech Króli/Fot.: Dominik Gębka

Partnerzy i organizatorzy orszaku

Szlak wspiera Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – organizację powstałą ponad 17 lat temu w Krakowie z inicjatywy braci kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Orszak azjatycki współorganizują salezjanie na czele z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu. Wolontariat Misyjny już od 25 lat wspomaga misjonarzy modlitwą, pracą wolontariuszy oraz pomocą materialną. Orszak wspierają także harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Skauci Europy. W orszakach śpiewają zespoły: Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej oraz Krakowiacy. Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara. Partnerem wydarzenia jest miasto Kraków.

fot: Dominik Gębka

Kraków

Kraków - najnowsze informacje