wtorek, 15 września 2020 05:49

Kraków. Osiedle komunalne Przyzby już gotowe. Kto w nim zamieszka?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Osiedle komunalne Przyzby już gotowe. Kto w nim zamieszka?

178 mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla Przyzby-Zalesie zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych. To oznacza zakończenie całej inwestycji mieszkaniowej miasta Krakowa o wartości ponad 44 mln zł.

Przypomnijmy, że pierwszy etap osiedla komunalnego w rejonie ulic Przyzby i Zalesie został przekazany do ZBK w grudniu 2019 roku. To cztery budynki mieszkalne i jeden budynek mieszkalno-usługowy. Łącznie 179 mieszkań, które od początku tego roku były przekazywane najemcom.

W poniedziałek, 14 września do ZBK przekazano pięć bloków, wybudowanych w ramach II etapu inwestycji. To 178 mieszkań o różnym metrażu.

Co ważne, lokale są gotowe do zasiedlenia, bowiem standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest malowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka elektryczna z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

– Osiedle Przyzby-Zalesie to największy od lat mieszkaniowy projekt Gminy Kraków. Realizacja zadania rozpoczęła się jesienią 2017 roku. Łącznie jest tu 357 mieszkań o powierzchni użytkowej ponad 14 tys. m2 o bardzo zróżnicowanym metrażu – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

W skład wchodzi 37 mieszkań typu „studio” (pokój z aneksem kuchennym) o pow. ok. 25 m2, 177 mieszkań typu „pokój z kuchnią” o pow. ok. 35 m2, 107 mieszkań „pwa pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 45 m2 i 36 mieszkań w układzie „trzy pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 65 m2. 20 lokali będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Całe osiedle dysponuje 240 miejscami postojowymi, w tym 21 miejscami dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Na terenie kompleksu bloków jest też plac zabaw o powierzchni ok. 400 m2 (oddany w ramach I etapu). Osiedle nie jest grodzone. Cała jego infrastruktura będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Warto wiedzieć, że osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Construccion SA z Hiszpanii. Wartość kontraktu z wykonawcą to ponad 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje sp. z o.o. S.K.

– Osiedle Przyzby-Zalesie to ważna dla Krakowa inwestycja, którą zrealizował Mostostal Warszawa. Po obiektach takich jak Dworzec PKP Kraków Główny czy liczne budynki Akademii Górniczo-Hutniczej, udało nam się z powodzeniem zrealizować kolejną inwestycję ważną dla społeczności lokalnej. To funkcjonalne i przyjazne osiedle, którego budowa potwierdziła jakość naszej pracy – mówi Jorge Calabuig Ferre, Wiceprezes Zarządu Mostostal Warszawa SA.

Warto wiedzieć, że w jednym z budynków oddanych w ramach I etapu osiedla znajdują się dwa pomieszczenia użytkowe z przeznaczeniem na bibliotekę i żłobek. Pierwszy z lokali został przekazany już Bibliotece Kraków.

Drugi z lokali o powierzchni 314 m2, ZIM planuje jeszcze w tym roku przystosować na cele opieki nad najmłodszymi. Żłobek ma być przeznaczony dla 52 maluchów.

Osiedle Przyzby-Zalesie to największa, ale nie jedyna inwestycja mieszkaniowa realizowana przez ZIM. – Wkrótce do Zarządu Budynków Komunalnych przekażemy 165 lokali wybudowanych w Nowej Hucie w rejonie ul. Wańkowicza. To również mieszkania w pełni przygotowane, by mogli się do nich wprowadzić najemcy – mówi Łukasz Szewczyk. Z kolei od niedawna trwają prace przy budowie bloku komunalnego przy ul. Fredry. Tam, swój dach nad głowa znajdzie 46 rodzin. Realizacja tego zadania ma się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku.

inf. i foto: krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje