piątek, 9 października 2020 12:06

Kraków. Miasto zamyka Rynek dla dorożek. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Miasto zamyka Rynek dla dorożek. Dlaczego?

Miasto Kraków zamyka postoje i zabrania przejazdu przez Rynek dorożkom. Powodem: koronawirus.

W związku z wprowadzeniem strefy żółtej na terenie całego kraju od najbliższej soboty, Urząd Miasta Krakowa, jako zarządca Rynku Głównego ogłasza zamknięcie postoju stałego na Rynku Głównym i zakaz przejazdu przez Rynek Główny dla dorożek w dniach od 10 października 2020 r. – do odwołania - poinformowały władze.

Postoje zastępcze przy bazylice Mariackiej, przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską również będą zamknięte.

Jednocześnie Wydział Spraw Administracyjnych UMK informuje, że właściciele dorożek mają prawo do wnioskowania o obniżenie opłaty na zasadach i warunkach określonych w umowie.

Dlaczego dorożki znikają ze Starego Miasta? - Decyzja o zamknięciu postoju stałego i zakazu przejazdu przez Rynek Główny została podjęta m.in. ze względów bezpieczeństwa, na prośbę przedsiębiorców - dorożkarzy, którzy obawiają się o zdrowie swoje i pracowników (ze względu na znaczny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 oraz wprowadzenie żółtej strefy) - wyjaśnia Wydział Spraw Administracyjnych UMK.

Obecnie Gmina Miejska Kraków posiada zawartych 15 umów cywilnoprawnych z przedsiębiorcami - dorożkarzami. Jest w nich zapis, że dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych, zarządzający Rynkiem Głównym, może podjęć decyzję o zamknięciu postoju.

Jak zapewnia Urząd, z powodu zamknięcia postojów zostanie obniżona opłata jaką wnoszą za możliwość postoju na Rynku dorożkarze. Kwota będzie mniejsza proporcjonalnie do czasu (godzin), w których obowiązywał zakaz (pod warunkiem nie wjeżdżania i nie przejeżdżania pojazdu zaprzęgowego w tym okresie) - wyjaśnia Wydział Spraw Administracyjnych.    

Nie wiadomo jak długo nie zobaczymy dorożek na Rynku i ulicach Starego Miasta. Decyzje dotyczące czasu trwania zakazu będą podejmowane na bieżąco - z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej - wyjaśnia miasto.

zobacz też:

Kraków. 1000 zakażeń w 14 dni! Szykuje się kolejny lockdown w stolicy Małopolski
Kraków bije rokordy zakażeń. Dziś jest drugim miastem w Polsce pod względem dobowego wzrostu przypadków zakażeń. Czy stolicę Małopolski, która żyje z turystyki, czeka paraliż gospodarczy i kulturalny?
“Obostrzenia związane z pandemią są absurdalne”. W sobotę “Marsz o Wolność” w Krakowie
W sobotę 10 października w Krakowie odbędzie się “Marsz o Wolność” - ogólnopolskie wydarzenie organizowane jest przez przeciwników restrykcji związanych z pandemia koronawirusa. O tym dlaczego i przeciwko czemu protestują rozmawiamy z organizatorami zgromadzeń Sylwią Ciszewską i Markiem Majcherem.
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje