poniedziałek, 12 lipca 2021 08:44

Kraków. Prezydenci Polski i Litwy odwiedzili 500-letniego jubilata

Autor Marzena Gitler
Kraków. Prezydenci Polski i Litwy odwiedzili 500-letniego jubilata

Prezydenci Litwy i Polski wraz z małżonkami w niedzielę z okazji 500-lecia dzwon Zygmunta wzięli udział w mszy w katedrze na Wawelu i odwiedzili sędziwego jubilata.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda z Małżonką na zaproszenie Pary Prezydenckiej wzięli udział w obchodach jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunta. 9 lipca, w rocznicę zawieszenia dzwonu na wieży katedry na Wawelu. Wzięli też udział we mszy św. pontyfikalnej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Przywódcy złożyli podpisy w księdze pamiątkowej w Bazylice, zaprezentowano im też Akt Unii Krewskiej. Ten spisany na pergaminie w języku łacińskim dokument zapoczątkował chrystianizację Litwy oraz jej zbliżenie z Polską. Proces uwieńczony został w 1569 roku zawarciem Unii Lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo z jednym, wspólnie wybieranym władcą, wspólnym sejmem i wspólną monetą oraz polityką zagraniczną i obronną.

Po liturgii obie Pary Prezydenckie weszły na Wieżę Zygmuntowską aby zobaczyć Dzwon Zygmunt. Prezydenci Polski i Litwy złożyli także kwiaty przed grobami królów Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz wieńce przed grobem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki śp. Marii Kaczyńskiej.

Wcześniej obaj przywódcy odwiedzili Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych

foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Kraków

Kraków - najnowsze informacje