sobota, 26 marca 2022 10:51

Kraków. Próbował uniknąć kwarantanny, zapłaci wysoką grzywnę

Autor Katarzyna Jamróz
Kraków. Próbował uniknąć kwarantanny, zapłaci wysoką grzywnę

W czwartek (24 marca) samolotem rejsowym z Londynu Luton przyleciał do Krakowa-Balic 35-letni obywatel Wielkiej Brytanii. Mężczyzna podczas odprawy granicznej okazał funkcjonariuszom Straży Granicznej certyfikat szczepienia, potwierdzający odbycie cyklu szczepień na terytorium Wielkiej Brytanii oraz certyfikat ozdrowieńca wydany przez brytyjski National Health Service (NHS).

W trakcie kontroli za pomocą aplikacji weryfikującej ustalono, że są to oryginalne dokumenty potwierdzające odbycie pełnego szczepienia oraz przebytą chorobę COVID-19, w których…. przerobione zostały dane osobowe prawowitego właściciela dokumentu (nazwisko oraz data urodzenia).

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty popełnienia czynu z art. 270 par. 1 kk (fałszerstwo dokumentu). W trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanego, obywatel Wielkiej Brytanii przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się odpowiedzialności. Jak wyjaśnił funkcjonariuszom, chciał uniknąć przymusowej kwarantanny po przylocie do Polski. Sfałszowane dokumenty zostały zatrzymane jako dowód rzeczowy w sprawie.

W porozumieniu z właściwym Prokuratorem ustalono karę grzywny w wysokości 8 000 zł, pokrycie kosztów sądowych oraz przepadek dowodów rzeczowych.

Inf./Fot.: Straż Graniczna - Karpacki Oddział Straży Granicznej

Kraków

Kraków - najnowsze informacje