piątek, 11 czerwca 2021 07:33

Kraków. Skradziono bezcenne relikwie św. brata Alberta. Parafia prosi o pomoc

Autor Marzena Gitler
Kraków. Skradziono bezcenne relikwie św. brata Alberta. Parafia prosi o pomoc

Z kościoła p.w. św. Józefa na krakowskim Podgórzu skradziono relikwie św. brata Alberta. Parafia prosi o pomoc w ich odzyskaniu.

O kradzieży parafia poinformowała dziś na Facebooku: "Z naszego Sanktuarium skradziono relikwie św. Brata Alberta! Znajdowały się one w ołtarzu Apostołów Miłosierdzia. Prosimy o udostępnienie tej wiadomości. Relikwiarz podobny jest do tego na zdjęciu. Na skradzionym widnieje postać Świętego Brata Alberta - czytamy w komunikacie. - Zwracajmy uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, które przebywają w naszym kościele i reagujmy. Módlmy się o nawrócenie i opamiętanie dla sprawcy" - apeluje na swojej stronie parafia.

[WAŻNE, KRADZIEŻ] Z naszego Sanktuarium skradziono relikwie św. Brata Alberta! Znajdowały się one w ołtarzu Apostołów...

Opublikowany przez Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie Czwartek, 10 czerwca 2021

Relikwiarz znajdował się w lewej nawie kościoła w ołtarzu Apostołów Miłosierdzia – Jana Pawła II, brata Alberta i Faustyny Kowalskiej. Ołtarz został wykonany w 2014 roku jako wotum wdzięczności Bogu za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Dolna część ołtarza neogotycka pochodzi  z 1909 r.

ołtarz Apostołów Miłosierdzia
Ołtarz Apostołów Miłosierdzia/Fot.: Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Relikwiarz był podobny do tego na zdjęciu:

Relikwiarz
Relikwiarz/Fot.: Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Kościół św. Józefa w krakowskim Podgórzu to jeden z najpiękniejszych neogotyckich kościołów w Polsce – w hełmie wieży zauważalne są charakterystyczne elementy hełmu wyższej wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. W świątyni jest siedem neogotyckich ołtarzy. W obejściu-ambicie kościoła na lewej ścianie umieszczono płaskorzeźbę wykonaną przez Wita Wisza i Mariana Krzyka, przedstawiającą zaślubiny św. Józefa z Matką Bożą. Obok jest płaskorzeźba przedstawiająca Wniebowzięcie Matki Bożej (dawniej przesłona w ołtarzu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). W kaplicy Św. Krzyża za ołtarzem głównym znajduje się wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa dzieło Zygmunta Langmana (1909). Charakterystyczne są także: neogotycka ambona (1910), tabernakulum (1909) zaprojektowane przez prof. Jana Sas-Zubrzyckiego, a wykonane w pracowni Piotra Seipa oraz cztery neogotyckie konfesjonały (1913), wykonane w pracowni Andrzeja Szajny z Jasła. Świątynię oświetlają trzy żyrandole: dwa mosiężne i jeden kryształowy (największy z nich, mosiężny, został wykonany w pracowni Piotra Seipa w 1910 r.). Dopiero w 1922 roku zakupiono organy wyposażone w 24 głosy, wybudowane przez firmę Adolfa Homana z Warszawy.

19 marca w uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił podgórski kościół pod wezwaniem św. Józefa sanktuarium. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków: Nowe sanktuarium na mapie miasta
19 marca w uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosi podgórski kościół pod wezwaniem św. Józefa sanktuarium. Nadchodzące wydarzenia będą dla podgórskiej parafii wyjątkowe i historyczne. Nadanie tytułu sanktuarium tutejszemu kościołowi odbędzie się nie …

Było to bardzo ważne i historyczne wydarzenie dla podgórskiej parafii. Nadanie tytułu sanktuarium kościołowi odbyło się nie tylko w uroczystość liturgiczną Świętego Józefa, ale też w roku mu poświęconym. Ma to związek ze 150. rocznicą ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego, którego dokonał 8 grudnia 1870 r. błogosławiony Pius IX. W rocznicę wydania dekretu Quemadmodum Deus papież Franciszek ogłosił czas od 8 grudnia 2020 r. do 8 grudnia 2021 r. specjalnym rokiem poświęconym Opiekunowi Jezusa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka