środa, 28 grudnia 2022 14:52

Kraków. Studenci będą mieli problemy. Wszystkiemu winne Igrzyska Europejskie

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Studenci będą mieli problemy. Wszystkiemu winne Igrzyska Europejskie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała umowę ze Spółką Igrzyska Europejskie 2023, dzięki której możliwe będzie zorganizowanie na terenie tej uczelni wioski zawodniczej. Decyzja ta niesie za sobą utrudnienia dla studentów, których czekają m.in. zmiany planu zajęć oraz konieczność wcześniejszego opuszczenia miasteczka studenckiego.

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Przez dwanaście dni najlepsi sportowcy ze Starego Kontynentu będą walczyć o medale samych igrzysk, ale także o olimpijskie kwalifikacje w 19 dyscyplinach. Część zawodów będzie mieć rangę mistrzostw Europy.

W Igrzyskach Europejskich planowany jest udział około 7000 sportowców. Spora część z nich rywalizować będzie w Krakowie i najbliższych okolicach. To właśnie dla nich przygotowywana jest wioska zawodnicza na terenach Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej. Umowa podpisana 27 grudnia między spółką Igrzyska Europejskie 2023 a władzami uczelni zapewnia rezerwację terenu i obiektów na potrzeby wioski. Na początku przyszłego roku podpisana zostanie umowa doprecyzowująca całość tego przedsięwzięcia.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreśla: - Miasteczko Studenckie AGH w Krakowie jest właściwie jedynym dostępnym obiektem, które spełnia wymagania niezbędne do sprawnego przeprowadzenia tak dużego wydarzenia jakim są Igrzyska Europejskie, w tym do zlokalizowania wioski zawodniczej. Udostępniamy naszą infrastrukturę mając jednak na względzie to, że końcówka rok akademicki w drugim semestrze ulegnie zmianie. Reorganizacja dotyczyć będzie zajęć, praktyk i oczywiście samego zakwaterowania studentów. Jesteśmy jednak pewni, że nasze obiekty spełnią swoje zadania i przysłużą się do organizacji tego ważnego dla Polski i Krakowa wydarzenia.

Wiceprezes zarządu Igrzysk Europejskich Michał Langer dodał, że współpraca przyniesie korzyść obu stronom:- Podpisanie umowy z kolejną krakowską uczelnią to dla nas bardzo ważny krok. Czeka nas wielkie, sportowe wydarzenie
i cieszy, że możemy liczyć na tak solidnych partnerów. Na współpracy skorzystają obie strony, ponieważ dzięki poczynionym inwestycjom, nie tylko sportowcy uczestniczący w samych igrzyskach, ale i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mogli korzystać z odnowionej infrastruktury. Jako organizatorzy Igrzysk Europejskich cieszymy się, że wioska zawodniczka będzie umiejscowiona praktycznie w centrum Krakowa, blisko zabytkowego rynku, ale i Błoń, jednej
z wizytówek całego miasta.

Słowa rektora AGH-u mogą wzbudziły mieszane emocje wśród studentów. Zmiany w harmonogramie zajęć czy konieczność opuszczenia miasteczka studenckiego uczelni na czas trwania przygotowań do Igrzysk, to powody do niepokoju. Szczególnie w momencie, gdy zbliża się sesja.

Na terenach AGH rywalizacji sportowej jako takiej nie będzie, ale to tam będzie bić serce igrzysk, ponieważ w wioska zawodnicza, podobnie jak w wioska olimpijska to miejsce, w którym zawodnicy biorący udział w Igrzyskach Europejskich mają się poczuć się jak członkowie wielkiej, sportowej rodziny.

Igrzyska oficjalnie rozpoczną się 21 czerwca, ale już dzień wcześniej do rywalizacji przystąpią lekkoatleci i specjaliści oraz specjalistki od piłki ręcznej plażowej. Większość zawodników przybędzie do Krakowa przed ceremonią otwarcia, która odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, dlatego wioska zawodnicza na AGH musi być gotowa znacznie wcześniej. Podpisana z władzami uczelni umowa jest bardzo ważnym krokiem, by odpowiednio przygotować się do zorganizowania tej największej sportowe imprezy Europy w 2023 roku.

fot. AGH Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka