niedziela, 8 sierpnia 2021 19:31

Kraków szykuje się na ciężką noc. Służby miejskie w gotowości

Autor Tomasz Stępień
Kraków szykuje się na ciężką noc. Służby miejskie w gotowości

W miejskich magazynach przeciwpowodziowych od rana trwa napełnianie worków z piaskiem. Na polecenie prezydenta Jacka Majchrowskiego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego. Kraków przygotowuje się na ciężką, deszczową noc. Prognozy są kiepskie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje dziś w nocy silny deszcz z burzami na terenie praktycznie całego województwa Małopolskiego. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów - od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pogodowego określa się na 80%. Alert obowiązuje od godziny 23 do 6 rano.

Nieco gorzej ma być we wschodniej części województwa w powiatach tarnowskim, nowosądeckim i gorlickim.

Tu mogą wystąpić burze z gradem. Według danych radarowych burzom towarzyszą okresami nawalne opady deszczu do 25 mm. Możliwe bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 80-90 km/h. Lokalni opady do 40 mm.

W związku z tym w krakowskich miejskich magazynach przeciwpowodziowych od rana trwało napełnianie 1500 worków z piaskiem, które będą potem rozwożone w zagrożone miejsca. Wczesnym popołudniem z magazynów wydano także strażakom dodatkowe pompy o wysokiej wydajności.

Na polecenie prezydenta Jacka Majchrowskiego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. W pełnej gotowości są zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i służby miejskie. Trwa kontrola i oczyszczanie krat przed kolektorami. Podczas posiedzenia ZZK podjęto decyzję o rozłożeniu jeszcze przed załamaniem pogody przez straż pożarną magistrali, która umożliwi odpompowanie wody zbierającej się w rejonie ulicy Udzieli.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje