czwartek, 17 listopada 2022 11:09

Kraków szykuje się na święta. Gdzie będzie można zobaczyć iluminacje świetlne?

Autor Patryk Trzaska
Kraków szykuje się na święta. Gdzie będzie można zobaczyć iluminacje świetlne?

Iluminacje świetlne nawiązujące do wawelskich arrasów wracają do Krakowa. Już 3 grudnia stolica Małopolski zostanie przystrojona ozdobami świątecznymi. Trwają też przygotowania nad montażem 15-metrowej choinki na Rynku Głównym. Gdzie będzie można oglądać ozdoby świetlne?

Tak jak w ubiegłym roku, w okresie świątecznym Kraków zostanie ozdobiony iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Ozdoby są już instalowane na ulicach i placach. tak, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik na dzień uroczystego rozświetlenia 15-metrowej choinki na Rynku Głównym, które odbędzie się w sobotę, 3 grudnia.

Choinka na Rynku Głównym w 2021 roku
Choinka na Rynku Głównym w 2021 roku / Fot.: Mateusz Łysik / Głos24

Fotopunkty są instalowane w miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów:

  • na placu Szczepańskim, gdzie pojawi się rama z lustrem w otoczeniu dwóch jeleni
  • na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama z lustrem i dwiema żyrafami
  • na Rynku Podgórskim – rama z lustrem i dwoma wielbłądami
  • pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama z lustrem i dwoma lampartami
  • na Plantach – rajski ptak

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej, projekt iluminacji jest utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier z monogramami, zostały wykonane bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, a także elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie, w okolicy kościoła św. Wojciecha.

Przypomnijmy, tegoroczna świąteczna dekoracja miasta została wykonana w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. podpisał dwuletnią umową na jej wykonanie, montaż i obsługę.

Świąteczne przygotowania w Krakowie to nie tylko ozdoby i iluminacja. Zgodnie z tradycją, w klimat zbliżających się świąt wprowadzi mieszkańców i turystów jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, który rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 r.

Zobacz jak wyglądały świąteczne ozdoby w Krakowie w 2021 r.:

Fot.: Mateusz Łysik/Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje