piątek, 9 września 2022 05:57

Kraków. Uroczyste pożegnanie Bogusława Nowaka

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Uroczyste pożegnanie Bogusława Nowaka

W środę (7 września) odbyło się specjalne spotkanie władz Województwa Małopolskiego i przedstawicieli instytucji kultury z wieloletnim dyrektorem Opery Krakowskiej w Krakowie.

Uroczystość miała miejsce w sali im. Jana Pawła II i została zorganizowana przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM w związku z zakończeniem kadencji przez Bogusława Nowaka na stanowisku Dyrektora Naczelnego Opery Krakowskiej w Krakowie.

Bogusław Nowak został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, przyznanym przez Prezydenta RP na wniosek Wojewody Małopolskiego z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego. Medal wręczyli: I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Iwona Gibas z zarządu województwa odczytała również list gratulacyjny, skierowany do Bogusława Nowaka w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego:

-Największa z instytucji artystycznych województwa małopolskiego znajdowała się pod Pańską opieką nieprzerwanie od września 2007 roku. Operą Krakowską zarządzał Pan również wcześniej, nie tylko jako dyrektor naczelny, ale i zastępca dyrektora. Za Pańskiej kadencji, Opera Krakowska w Krakowie wpisała się na mapę miejsc decydujących o małopolskiej tożsamości kulturowej. W tym czasie został sfinalizowany projekt budowy nowej siedziby instytucji przy ulicy Lubicz. Nowoczesny i funkcjonalny gmach, oddany do użytku w 2008 roku, stał się nieodłączną częścią krakowskiego pejzażu. Dzisiaj jest kojarzony z ciekawą i zróżnicowaną ofertą kulturalną

- mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.

-Opera Krakowska pod Pańską dyrekcją stała się także instytucją wrażliwą społecznie, przyjazną publiczności w każdym wieku. W imieniu wszystkich Małopolan, za te działania serdecznie dziękuję. Dziękuję również w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego za współpracę

- dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Uroczystość odbyła się w miłej i podniosłej atmosferze, z licznym udziałem przedstawicieli województwa małopolskiego m.in. Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Przewodniczącego Sejmiku WM prof. Jana Tadeusza Dudy, radnych i przedstawicieli Komisji Kultury SWM: Marty Mordarskiej, Stanisława Bisztygi i Jerzego Fedorowicza, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM – Moniki Gubały.

Bogusława Nowaka serdecznie żegnali również licznie przybyli dyrektorzy nadzorowanych przez Województwo instytucji kultury, w tym obecny dyrektor Opery Krakowskiej w Krakowie prof. Piotr Sułkowski oraz dwójka jego zastępców.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje