wtorek, 19 stycznia 2021 12:42

Kraków - Wieliczka. Rusza remont wałów przeciwpowodziowych na Wiśle

Autor Marzena Gitler
Kraków - Wieliczka. Rusza remont wałów przeciwpowodziowych na Wiśle

Rusza wyczekiwana rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Prace, które będą prowadzone na terenie Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty oraz część gminy  Wieliczka rozpoczną się w 2021 roku i potrwają do połowy  2022 roku.

Wody Polskie do 2022 roku domkną system  zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. Państwowe Gospodarstwo Wodne  Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie  zmodernizuje w ramach inwestycji „Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych  rzeki Wisły w Krakowie” 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa:  Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy  Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie  przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów  o strategicznym znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców.

19 stycznia 2021 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne  Wody Polskie podpisało umowę  na rozbudowę wałów przeciwpowodziowych na  Wiśle z firmą Skanska SA. W ramach inwestycji powstaną:

  • Odcinek 1 - lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni;
  • Odcinek 2 - lewy wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru;
  • Odcinek 3 - prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz;

- Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej w Krakowie  zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom miasta i jego okolic. Podpisana dziś  umowa jest wyrazem naszej dbałości o bezpieczeństwo hydrologiczne  –  powiedział minister infrastruktury Andrzej  Adamczyk.

Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić  40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km². Mają również  stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury  miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych.  Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie  ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów  przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego  Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych  położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo  Botewa.

Inwestycja jest realizowana w ramach „Projektu  ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Planowany koszt to  ponad 93 mln zł. Prace rozpoczną się w 2021 roku i potrwają do połowy  2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy  Banku Światowego.

inf. Ministerstwo Infrastruktury

Kraków

Kraków - najnowsze informacje