środa, 25 listopada 2020 12:46

Kraków. Wiemy kto wybuduje linię tramwajową do Mistrzejowic

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wiemy kto wybuduje linię tramwajową do Mistrzejowic

Kraków wybrał wykonawcę lini tramwajowej do Mistrzejowic. To tureckie konsorcjum znane w Polsce z budowy warszawskiego metra.

Przetarg zakładał realizację inwestycji w formule Partnestwa Publiczno-Prywatnego i powierzenie wykonawcy utrzymania wybudowanej infrastruktury przez okres 20 lat.

Wykonawca ma za zadanie wybudowanie torowiska o długości ok. 4,5 km, które będzie przebiegać od skrzyżowania ul. Jana Pawła II z Lema i Meissnera w ciągu Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pastrzerza, Krzesławickiej, Bohomolca, ks. Kazimierza Jancarza do istniejącej pętli Mistrzejowice.

Na trasie przewidziano budowę 940-metrowego tunelu pod rondem Polsad wraz z podziemnym przystankiem, a także przebudowę układu drogowego.

W połowie sierpnia poznaliśmy propozycje cenowe trzech firm ubiegających się o kontrakt. Wybór ostatecznie wybór padł na konsorcjum PPP Solutions Polska i Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu, które zaproponowało realizację za kwotę 1,126 mld zł brutto. Zaproponowana kwota obejmuje zapewnienie finansowania, projektowanie, pozyskanie pozwoleń, budowanie i utrzymanie. Miasto będzie spłacać inwestycję w postaci opłaty dostępowej po zakończeniu budowy, w okresie eksploatacji.

Linia ma zostać oddana do eksploatacji w ciągu 40 miesięcy od zawarcia umowy. Zgodnie z założeniami budowa miałaby trwać w latach 2022-2023. – W przypadku braku odwołań podpisanie umowy będzie możliwe jeszcze tym roku – informuje Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Miasto zabezpieczyło już środki na spłatę zobowiązania, które zacznie obowiązywać od momentu oddania nowej linii tramwajowej do eksploatacji, a zakończy się po 240 miesiącach. W planach jest również pozyskanie dofinansowania unijnego z nowej perspektywy na lata 2021-2027.

Firma Gulermak jest już dobrze znana w Polsce. Zrealizowała bądź realizuje pięć odcinków II linii metra w Warszawie, z czego dwa służą już pasażerom. Do tego kończy most na Wiśle w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz buduje tramwaj na Naramowice w Poznaniu.

inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje