czwartek, 29 kwietnia 2021 13:14

Kraków. Wyburzenia i wycinki. Jak wygląda rozbudowa al. 29 Listopada z drona? [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wyburzenia i wycinki. Jak wygląda rozbudowa al. 29 Listopada z drona? [ZDJĘCIA]

Wyburzenia starych obiektów, wycinka kilkuset drzew, budowa nowych wiaduktów i nowego pasa drogi - wiosna przyśpieszyła prace przy rozbudowie al. 29 Listopada do granic miasta. Najwięcej dzieje się się teraz w rejonie wiaduktu kolejowego koło ul. Siewnej. Widać już też przyszłą drogę.

Budowlańcy rozebrali już 23 z 35 obiektów budowlanych przeznaczonych do wyburzenia. Wycięto też większość drzew kolidujących z nową inwestycją. W sumie zostanie usuniętych 371 drzew, ale jak zapewnia inwestor, w ich zostaną nasadzone nowe.

W rejonie estakady im gen. Tadeusza Rozwadowskiego w ciągu ul. Lublańskiej oraz w rejonie ul. Rybianka rozpoczęła się też przebudowa sieci kanalizacyjnej.

Dużo zaplanowanych prac wykonano już przy budowie nowego wiaduktu kolejowego w magistrali nr 8. Inwestycja rozpoczęła się w grudniu od rozbiórki jednego z przęseł i wykonaniu prac ziemnych, fundamentowych i żelbetowych, a obecnie powstaje nowa konstrukcja nad al. 29 Listopada.

Niebawem rozpoczną się kolejne roboty drogowe. Wykonawca usunął już pierwszą warstwę ziemi pod nową nitkę al. 29 Listopada na odcinku od ul. Węgrzeckiej w kierunku południowych.

Budowa potrwa przez cały sezon. W tym roku zaplanowano zakończenie budowy pierwszego z przęseł wiaduktu kolejowego w magistrali nr 8.

Przypomnijmy, że zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z przebudową obiektów inżynierskich, w tym dwóch wiaduktów kolejowych oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. Powstaną ścieżki rowerowe, buspasy, nowe chodniki. Zagospodarowana będzie zieleń. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Rusza rozbudowa ul. 29 Listopada
Rozpoczyna się rozbudowa al. 29 Listopada. Modernizacja głównej wylotówki z Krakowa na północ potrwa około dwóch lat.

Celem rozbudowy al. 29 Listopada jest poprawa warunków ruchu w północnej części Krakowa. Piszemy o tym tu:

Dobry rok dla północy Krakowa
Kończący się 2020 rok zapewne zapisze się w historii jako jeden z najtrudniejszych, jeśli chodzi o większość dziedzin życia. Tymczasem, paradoksalnie, jeśli chodzi o rozpoczęte i trwające na północy Krakowa inwestycje, okazał się być on najważniejszym i najlepszym od wielu lat.

i tu:

Północ Krakowa intensywnie się rozwija. Wiemy, co powstanie tam w najbliższym czasie
Kraków wiadomości. Szybki tramwaj na Górkę Narodową, rozbudowa al. 29 Listopada, budowa północnej obwodnicy – to główne tematy, którymi żyją media i mieszkańcy północy Krakowa. Co jeszcze tu powstanie?

Dzięki poszerzeniu wylotówki na Warszawę do co najmniej dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każda stronę, przebudowie wiaduktów kolejowych, a także – w perspektywie czasu – połączeniu nowej al. 29 Listopada z planowanymi do realizacji inwestycjami komunikacyjnymi, m.in. budową północnej obwodnicy, linii tramwajowej do Górki Narodowej, ulic Iwaszki oraz Felińskiego, wyjazd z Krakowa w kierunku północnym będzie znacznie łatwiejszy i szybszy. Realizacja inwestycji ma potrwać około dwóch lat.

Wykonawcą rozbudowy al. 29 Listopada do granicy miasta jest konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (lider), STRABAG Sp. z o.o. (partner). Kwota kontraktowa brutto wynosi – 94 897 131,26 zł.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą ok. 72 mln zł.

foto: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje