wtorek, 20 lipca 2021 05:49

Kraków. Za ostatnie podtopienia winne źle wykonane inwestycje?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Za ostatnie podtopienia winne źle wykonane inwestycje?

W piątkowej ulewie nad Krakowem zalany został plac budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju oraz okoliczne nieruchomości. Do zarzutów o przyczynienie się inwestycji do podtopienia podwórek i domów, odniósł się Łukasz Szewczyk, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Podczas ostatnich ulew w Krakowie bardzo ucierpiał plac budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na Górkę Narodową. Woda, która zalała plac budowy, spłynęła potem z błotem z budowy na niżej położone posesje.

O trudnej sytuacji na Górce Narodowej poinformował już w piątek Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie na Facebooku. Woda wdarła się na plac budowy w rejonie konstrukcji oporowej (wanny) na Górce Narodowej i poprzez plac budowy przedostała się w rejon ul. Marczyńskiego.

Według ZIM woda dostała się na plac budowy przez studzienkę kanalizacyjną wybudowaną przez jednego z deweloperów, który prowadzi inwestycję mieszkaniową powyżej linii KST.

"Mając na uwadze doraźne zabezpieczenie placu budowy oraz nieruchomości sąsiadujących, wykonawca linii KST podjął działania, by zminimalizować spływ wody wydostającej się z niedrożnej studzienki. Problem ze studzienką występujący powyżej placu budowy linii KST został zgłoszony odpowiednim służbom, a także deweloperowi. Problem z niedrożnością tej studzienki pojawiał się już wcześniej - nasz wykonawca sygnalizował ten fakt deweloperowi - czytamy w poście. - Mamy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany" - dodał ZIM.

Mieszkańcy, przez których posesje przepłynęła brudna woda, obawiają się, czy nie dotarła do nich wraz z nią skażona ziemia z terenu w rejonie pętli końcowej na Górce Narodowej. To teren, na którym potwierdzono zanieczyszczenie gruntu i który ma zostać zrekultywowany. "Uspokajamy: nie ma takiego ryzyka - teren skażony jest oddalony od miejsca wczorajszego zdarzenia - uspokajał ZIM - nie są prowadzone tam żadne prace ziemne (skażone substancje zalegają pod ziemią), a ponadto inne jest nachylenie tego terenu, więc nie jest możliwe, by woda przedostała się w rejon ul. Marczyńskiego".

#KST #GórkaNarodowa ❗Nieco informacji z placu budowy po niedawnych ulewach⛈ i nie tylko❗. 👉Wczoraj woda wdarła się na...

Opublikowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie Piątek, 16 lipca 2021

Chyba jednak komunikat na Facebooku nie przekonał mieszkańców, bo wczoraj na oficjalnej stronie miasta opublikowane zostało oświadczenie Łukasza Szewczyka, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Podkreśla on wyjątkową intensywność piątkowej ulewy i zapewnia, że wykonawca linii KST podjął natychmiast działania, by zminimalizować spływ wody wydostającej się z niedrożnej studzienki.

"Poza niespotykaną do tej pory intensywnością opadów deszczu, bezpośrednią przyczyną zaistniałej w zeszłym tygodniu sytuacji była niedrożna studzienka kanalizacyjna, która została wybudowana przez jednego z deweloperów, powyżej placu budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Woda, zamiast zostać przyjęta przez instalację, wdarła się na elementy konstrukcji oporowej wybudowanej przez wykonawcę miejskiej inwestycji, a następnie przedostała się na teren niżej położonych nieruchomości przy ul. Marczyńskiego. Mając na uwadze doraźne zabezpieczenie placu budowy oraz nieruchomości sąsiadujących, wykonawca linii KST podjął natychmiast działania, by zminimalizować spływ wody wydostającej się z niedrożnej studzienki.

Doraźnie działania nie rozwiążą jednak problemu, jakim jest wspomniana studzienka kanalizacji deszczowej. Problem z wadliwie działającą instalacją wykonaną w ramach inwestycji mieszkaniowej był już wcześniej zgłaszany do dewelopera, a także do odpowiednich służb miejskich. Również w dniu, gdy doszło do zdarzenia, zarówno wykonawca inwestycji, jak i nadzorujący budowę Zarząd Inwestycji Miejskich ponownie zgłosili problem nieprawidłowo działającej instalacji przeciwdeszczowej do dewelopera i odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że zostaną podjęte działania, by nie dopuścić w przyszłości do podobnej sytuacji.

Jednocześnie zapewniamy, że infrastruktura powstająca w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej będzie wyposażona we wszelkie przewidziane przepisami budowlanymi instalacje przeciwdeszczowe. Ich celem będzie przejęcie wód opadowych, by nie dopuścić do zalania zarówno linii tramwajowej, jak i okolicznych nieruchomości" - informuje Łukasz Szewczyk.

Ta sytuacja pokazuje, jak wiele szkód i problemów mogą wyrządzić ulewy na trwających inwestycjach i jednocześnie jakim są sprawdzianem dla już zrealizowanych. Ostatnio doszło też poważnego zalania domów w innej części miasta - przy ulicach Udzieli, Łazy, Laskowej i Działkowej w Krakowie. W ocenie mieszkańców przyczyną jest zatkany i być może niewłaściwie wykonany przepust pod nasypem kolejowym.

Urząd Miasta Krakowa zapowiedział, że zorganizuje w tym tygodniu spotkanie pomiędzy PKP a Wodami Polskimi, czyli instytucjami odpowiedzialnymi za inwestycje w tym rejonie. Będzie ono miało na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców tej części Bieżanowa.

foto: Jan Garczyński / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje