wtorek, 28 września 2021 11:12

Kraków. Zamkną pierwsze w Polsce okno życia

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zamkną pierwsze w Polsce okno życia

Archidiecezja Krakowska poinformowała, że zostanie zamknięte Okno życia przy klasztorze nazaretanek w Krakowie. Pierwsze w Polsce okno życia Caritas zostanie zamknięte na osiem miesięcy.

27 września rozpoczął się remont Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie, prowadzonego przez nazaretanki (Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu). Od 2006 r. działa tam również pierwsze w Polsce okno życia, które na czas przebudowy będzie nieczynne.

Mieszkanki remontowanego domu - samotne matki i ich dzieci - zostały przeniesione do innych placówek, prowadzonych przez Archidiecezję Krakowską i inne zgromadzenia zakonne.

Ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej poinformował, że otwarcie wyremontowanego i w pełni wyposażonego domu przy ul. Przybyszewskiego zaplanowane jest na maj 2022 r.

Trafiły tu nawet bliźnięta

Okno życia to miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo. Pierwsze w Polsce, krakowskie okno życia powstało 19 marca 2006 r. przy ul. Przybyszewskiego 39 (na Bronowicach) z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza.

Okno znajduje się w istniejącym od 1978 r. Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie, który jest prowadzony przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Czuwają przy nim siostry, które pracują w placówce.

Do tej pory pozostawiono w nim 23 dzieci, w tym bliźnięta. Trafiały tam w różnym stanie – niektóre po urodzeniu w szpitalu, zadbane, inne zaraz po urodzeniu, wraz z łożyskiem, owinięte w zwykły podkoszulek. Złożone anonimowo w Oknie Życia dzieci natychmiast przekazywane są do szpitala, gdzie oczekują na nowy dom.

Telefon zaufania dla matek w kryzysie

Na czas remontu ośrodka i zamknięcia okna życia przy Przybyszewskiego kuria uruchomiła telefon zaufania dla matek w kryzysie. – Uruchomiliśmy telefon zaufania, który będą odbierały siostry nazaretanki związane z Domem Samotnej Matki - mówi ks. dr Paweł Gałuszka. - Każda kobieta, która nosi się z zamiarem oddania dziecka, bądź też potrzebuje wsparcia, może się z nimi skontaktować.

Siostry, które do tej pory były dostępne w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez nazaretanki, są dostępne telefonicznie pod numerem 518 358 770.

fot. diecezja.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka