niedziela, 26 stycznia 2020 10:24

Krakowska pisarka i więźniarka obozów koncentracyjnych odznaczona przez prezydenta

Autor Tomasz Stępień
Krakowska pisarka i więźniarka obozów koncentracyjnych odznaczona przez prezydenta

Zofia Posmysz-Piasecka, urodzona w Krakowie pisarka i scenarzystka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe została odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zofia Posmysz-Piasecka w czasie wojny doświadczyła strasznych potworności. Uwięziona jako 19-latka w obozie koncentracyjnym Auschwitz przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. W obozach w Ravensbrück i Neustadt-Glewe przebywała aż do wyzwolenia. Po wojnie poświęciła się działalności literackiej i edukacyjnej. Została dziennikarką, za swoją misję przyjęła świadczenie prawdy o obozach i Zagładzie.

Zofia Posmysz w KL Auschwitz

- Żadne przekazy, żadne podania, a nawet filmy czy zdjęcia nie oddadzą tego, co czuł człowiek. A świadectwa, zwłaszcza świadectwa tragedii, są niezwykle ważne. Bo one nie tylko pozwalają poznać te właśnie uczucia, ale wtedy, kiedy była to tragedia, one są także lekcją – lekcją dla tych, którzy tego nie doświadczyli, lekcją dla przede wszystkim przyszłych pokoleń po to, aby do tragedii nigdy więcej nie doszło.

- powiedział prezydent Andrzej Duda

Dama Orderu Orła Białego. Po otrzymaniu Orderu od Prezydenta RP @AndrzejDuda z Jej serca popłynęły wzruszające słowa. Słowa wdzięczności do Boga. Pisarka, kustosz pamięci, Pani Zofia Posmysz. Posłuchajcie⤵️

Gepostet von PL1918 am Freitag, 24. Januar 2020
- Pani Zofia Posmysz jest właśnie taką osobą, która w niezwykły sposób przeżyła ten straszliwy dramat, jakim było uwięzienie, zniewolenie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady, zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę, że była Pani w trzech obozach, w tym – tym, który na całym świecie budzi najstraszliwsze przerażenie Auschwitz-Birkenau. Ale także w straszliwym obozie dla kobiet Ravensbrück, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych, gdzie w niewyobrażalny sposób, w każdym z tych miejsc pastwiono się na ludziach, poniżając, zabierając im, czy próbując im zabrać godność, a przede wszystkim odbierając im życie.

- podkreślił prezydent.

***

Zofia Stefania Posmysz-Piasecka urodziła się 23 sierpnia 1923 w Krakowie. Wychowała się w Prokocimiu, w rodzinie kolejarza. W czasie II wojny światowej uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie w Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnieniami „Znam katów z Belsen...”. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe Pasażerka z kabiny 45, na motywach którego powstał film Pasażerka w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962.  Jej powieści i opowiadania przetłumaczono na języki obce: angielski, bułgarski, czeski, japoński, kazachski, litewski, łotewski, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki, ukraiński i węgierski.

Źródło: prezydent.pl

Kraków - najnowsze informacje