czwartek, 25 marca 2021 12:19

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą

Autor Artykuł sponsorowany
Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą

Jeśli niepewnie czujesz się jeszcze za granicą pod kątem języka czy formalności urzędowych albo po prostu pracujesz poza krajem czasowo, to naturalne jest, że szukasz kredytu gotówkowego w polskim banku. Które instytucje mają takie produkty w ofercie i jak krok po kroku starać się o finansowanie w Polsce? Podpowiadamy!

Praca za granicą nie wyklucza możliwości uzyskania kredytu lub pożyczki online w Polsce. Warto wiedzieć, że w przypadku kredytu gotówkowego nie ma obowiązku brania go w tej walucie, w której zarabiasz. Bez problemu więc nawet gdy Twoje zarobki są przelewane w euro, funtach czy dolarach, to kredyty gotówkowe w złotówkach są w Twoim zasięgu.

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą – czy jest możliwy?

Jeszcze przed pandemią wszystkie duże banki w Polsce udostępniały możliwość uzyskania kredytu gotówkowego osobom, które pracują za granicą. Niestety przez pandemię musiały one podjąć kroki ku temu, aby ograniczyć ryzyko kredytowania. Jedną z nich było wykluczenie możliwości oferowania finansowania osobom, które nie pracują w kraju. Wiąże się to z tym, że bankom trudniej ocenić stabilność zagranicznych pracodawców oraz podpisywanych umów.

Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytów w Polsce znacznie spadło przez obniżkę stóp procentowych, której trzykrotnie w zeszłym roku dokonała Rada Polityki Pieniężnej. Dlatego nic w tym dziwnego, że to właśnie w Polsce poszukujesz taniego kredytu, nawet gdy na stałe przebywasz za granicą.

Jak dostać kredyt gotówkowy w Polsce, pracując za granicą? Warunki kredytu

Aktualnie tylko trzy banki w Polsce oferują kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą.

W PKO Banku Polskim możesz pożyczyć nawet 200 tys. zł, o ile tylko pracujesz na umowę o pracę w danym miejscu przynajmniej od roku albo masz rentę lub emeryturę zagraniczną. PKO BP nie definiuje, jakie waluty dochodów akceptuje. Każda kalkulacja kredytu jest wykonywana indywidualnie. Bank deklaruje, że oferta nie różni się w porównaniu do tej przedstawianej osobom pracującym w Polsce, więc jej RRSO z przykładu reprezentatywnego wynosi 13,77%, choć oczywiście musisz pamiętać, że ostateczne warunki (jak przy każdym kredycie) są uzależnione od Twojej zdolności kredytowej. Niestety, nie jest to kredyt gotówkowy online, co oznacza, że nowi klienci banku muszą pojawić się w oddziale na weryfikację tożsamości i podpisanie umowy.

Santander Bank Polska również przygotował ofertę dla osób zarabiających za granicą, ale warunek jest taki, że trzeba być klientem tego właśnie banku. Minimalnie przez 3 miesiące Twoja pensja musi być przelewana na rachunek w SBP. Możesz pożyczyć maksymalnie 300 tys. zł, a RRSO dla tej oferty wynosi 9,31%. Warto wiedzieć, że najłatwiej jest uzyskać kredyt, jeśli zarabiasz w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich albo we frankach szwajcarskich. W przypadku niższych kwot i dobrej zdolności kredytowej jest możliwość uzyskania kredytu online.

Szybka gotówka dla zatrudnionych za granicą jest dostępna również w BNP Paribas. Co ważne, jest to kredyt gotówkowy online, czyli można go uzyskać bez wizyty w oddziale. Ten kredyt dostępny jest tylko dla klientów własnych banku albo pod warunkiem, że do finansowania przystąpi jeszcze osoba, która pracuje w Polsce. Kalkulacja kredytu gotówkowego jest dostępna dla kwot od 1 do 200 tys. zł, a RRSO z przykładu reprezentatywnego dla tej oferty wynosi 12,42%.

Gdybyśmy więc z powyższych ofert mieli stworzyć ranking kredytów, to na pierwszym miejscu znajdowałby się Santander Bank Polska, na drugim BNP Paribas, a na trzecim PKO Bank Polski. Warto pamiętać, że w internecie bez problemu znajdziesz kalkulator kredytowy, który dla wybranej kwoty i okresu spłaty pozwoli Ci porównać oferty i wybrać najlepszy kredyt.

Jak wygląda krok po kroku ubieganie się o kredyt przy dochodach z zagranicy?

Proces wnioskowania o kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą nie różni się zbytnio od formalności, których muszą dopełnić osoby zarabiające w Polsce. Różnice są tylko dwie. Najpierw trzeba przetłumaczyć dokumenty dochodowe na akceptowany przez bank język (zazwyczaj wystarczy angielski), a wcześniej założyć konto osobiste w wybranym banku, aby wniosek o finansowanie mógł być rozpatrzony. Kalkulatory kredytu Santander BP i BNP Paribas są bowiem dostępne tylko dla klientów własnych tych banków, jeśli są oni zatrudnieni za granicą.

Jak wnioskować o kredyt krok po kroku?

 1. Zastanów się, ile chcesz pożyczyć. Dostępność kwot jest naprawdę bardzo szeroka, bo można pożyczyć nawet 300 tys. zł. Jednak to, czy otrzymasz tyle, ile potrzebujesz, jest uzależnione oczywiście od Twojej sytuacji finansowej.
 2. Sprawdź, czy masz wystarczającą zdolność kredytową. Kalkulator bierze pod uwagę, takie dane jak: wysokość Twoich dochodów, liczba osób na utrzymaniu, kwota posiadanych zobowiązań, koszty życia czy limity na kartach. Takie narzędzie znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę „kalkulator zdolności kredytowej”.
 3. Porównaj oferty. Jeśli już wiesz, czy jest szansa na to, czy bank pożyczy Ci interesującą Cię kwotę, to warto zobaczyć, co aktualnie proponują banki. Ranking kredytów gotówkowych pozwoli Ci sprawdzić, która instytucja ma najlepszy kredyt.
 4. Zamów spersonalizowaną ofertę w bankach. Pamiętaj, że strony, które oferują kalkulator kredytu podają uśrednione wyniki. Czas więc skontaktować się z bankami i poprosić o wiążącą ofertę dla Ciebie. Bank zbada Twoją zdolność kredytową, sprawdzi Twój status w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurach Informacji Gospodarczej i oceni czy udzieli Ci kredytu i na jakich warunkach.
 5. Wybierz bank, w którym weźmiesz kredyt gotówkowy. Kalkulator na tym etapie powinien bardzo Ci pomóc, bo mając już wszystkie oferty, możesz zdecydować, która z nich jest najtańsza. Decydując się na dany bank, zapytaj również o pozostałe warunki, które musisz spełnić oraz dokumenty, które musisz skompletować, aby złożyć wniosek o kredyt. Jeśli bank tego wymaga, to teraz jest dobry czas, aby zlecić przetłumaczenie dokumentów dochodowych i założyć konto osobiste.
 6. Skompletuj wniosek i czekaj na przelew. Po dostarczeniu do banku dokumentów i otrzymaniu ostatecznej decyzji pozytywnej pozostaje Ci już tylko czekać na przelew.
 7. Pamiętaj o terminowej spłacie rat. Jeśli otrzymasz już pieniądze, to nie zapominaj o tym, aby co miesiąc mieć w ręce kalkulator. Kredyty naturalnie trzeba spłacać, więc nie zapominaj o tym, aby co miesiąc wygospodarować daną kwotę z domowego budżetu i przelać ją do banku.

Na co uważać, biorąc kredyt gotówkowy w Polsce i pracując za granicą? 5 pułapek

Na co powinieneś uważać, decydując się na kredyt gotówkowy? Ranking najważniejszych spraw masz właśnie przed sobą!

 1. Pamiętaj o tym, że obecnie banki akceptują tylko umowę o pracę z kilkuletnim stażem. Jeśli masz za granicą własną działalność, to nie możesz starać się o finansowanie.
 2. Aby starać się o kredyt, będzie Ci potrzebny polski dowód osobisty. Jeśli go nie masz albo utracił on ważność, to przy okazji wizyty w Polsce musisz wyrobić nowy.
 3. Kredyt online jest zazwyczaj proponowany stałym klientom banków. Weź pod uwagę to, że w niektórych instytucjach będzie konieczna wizyta w oddziale, a to jeśli nie masz w planach przyjeżdżać do kraju, uniemożliwi Ci uzyskanie kredytu.
 4. W przypadku dochodów zagranicznych banki wymagają założenia konta walutowego i przelewania na nie Twojej pensji. Pamiętaj, żeby sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie takiego rachunku.
 5. Kiedy czegoś nie rozumiesz w ofercie lub umowie kredytu, powinieneś od razu wyjaśniać swoje wątpliwości z doradcą banku. Kiedy przebywasz za granicą, to nie możesz pójść do oddziału, ale nie traktuj tego jako wymówki do tego, aby nie coś pozostało niedopowiedziane. Zadzwoń na infolinię banku, napisz na chacie albo umów się na wideorozmowę z doradcą i o wszystko zapytaj.
Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka