piątek, 11 czerwca 2021 10:07

Kredyty hipoteczne - jak szukać i na co zwracać uwagę?

Autor Artykuł sponsorowany
Kredyty hipoteczne - jak szukać i na co zwracać uwagę?

Stabilna sytuacja finansowa, plany osobiste, chęć zorganizowania swojego życia - powodów do wzięcia kredytu hipotecznego jest wiele. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, kredyt hipoteczny może okazać się potężnym wsparciem przy zakupie pierwszego mieszkania. Mimo że ceny na rynku nieruchomości potrafią ostudzić nawet najgorętszy zapał, warto znać bankowe promocje - to dzięki nim może okazać się, że rata będzie niższa niż wynikałoby z kalkulacji przeprowadzonych kilka miesięcy wcześniej. Jak szukać najlepszej propozycji?

1. Na czym polegają promocje kredytów hipotecznych?

2. Kredyt hipoteczny krok po kroku

3. Na co uważać, przeglądając propozycje?

Nawet jeśli nie dysponujesz pieniędzmi na zakup nieruchomości za gotówkę, w spełnieniu marzenia o własnym mieszkaniu, pomoże kredyt hipoteczny.

Na czym polegają promocje kredytów hipotecznych?

Promocje na kredyty hipoteczne to okazja, z której zdecydowanie warto skorzystać, tym bardziej, że nie zdarzają się tak często, jak ma to miejsce choćby w przypadku kont osobistych. Zobowiązanie finansowe jest też znacznie poważniejsze, dlatego poświęć sporo czasu na rozeznanie propozycji rynkowych i porównanie ofert. Możesz w tym celu posiłkować się rankingami i kalkulatorami, które udostępniają strony typu Direct Money.

Na czym dokładnie polegają promocje kredytów hipotecznych? Z reguły dotyczą one obniżenia marży lub rezygnacji z prowizji banku. Aby móc skorzystać z takich opcji, należy spełnić określone warunki. Z reguły warunek stanowi wykupienie ubezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego z cesją całkowitą i wskazanie jako beneficjenta banku. Polisa ta sprawia, że w przypadku śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel spłaci pozostałe zadłużenie. Czasem wymagane jest podobne zabezpieczenie na wypadek utraty pracy lub trwałej niezdolności od pracy. Bank może wymagać także założenia konta osobistego i przelewania na nie wynagrodzenia lub konkretnej kwoty albo podpisania umowy o kartę kredytową. W przypadku dodatkowych produktów bankowych trzeba także z nich regularnie korzystać, czyli wykonywać co miesiąc określoną liczbę transakcji lub zrealizować płatności na określoną kwotę.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Jak zacząć starania o kredyt hipoteczny? W pierwszej kolejności warto skorzystać ze wspomnianych kalkulatorów online, aby wstępnie określić swoje możliwości, zdolność kredytową i orientacyjną wysokość miesięcznej raty. Bank, oceniając wiarygodność, będzie brał pod uwagę czynniki takie jak:

  • spodziewana kwota i okres kredytowania,
  • wysokość wkładu własnego,
  • forma zatrudnienia,
  • wysokość miesięcznych dochodów
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • inne zobowiązania finansowe,
  • dotychczasowa historia kredytowa.

Wiedząc, na jakie środki finansowe możesz liczyć, zacznij szukać wymarzonego mieszkania. Mając już konkretny adres, możesz porównać dostępne propozycje banków. Niektórzy decydują się działać na własną rękę, inni korzystają z pomocy doradców finansowych. Niezależnie od drogi pamiętaj, że propozycje można - i warto! - negocjować. Następnie przygotuj dokumenty, złóż wniosek, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji, podpisuj umowę ze sprzedającym.

Na co uważać, przeglądając propozycje?

Aby mieć pewność, że rozumiesz podpisywaną umowę, zweryfikuj dokładnie jej treść. Dokładnie przeczytaj regulamin i umowę. Zapoznaj się z taryfą opłat i prowizji nie tylko samego kredytu, ale i produktów dodatkowych. Wszelkie wątpliwości wyjaśniaj od razu, by uniknąć niedomówień i przykrych niespodzianek. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kalkulacji kredytu w promocji i w standardzie - czasem okazuje się, że dodatkowe ubezpieczenie wcale nie jest korzystne.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje