piątek, 26 kwietnia 2024 10:38

Na kogo postawi Lewica w Małopolsce? Do PE ma startować dwóch wiceministrów

Autor Patryk Trzaska
Na kogo postawi Lewica w Małopolsce? Do PE ma startować dwóch wiceministrów

Możliwe, że poznaliśmy "konia napędowego" listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim? Jak informuje nieoficjalnie Onet "jedynkę" ma otrzymać wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. O mandat europosła powalczyć ma również Maciej Gdula.

Już w czerwcu Polacy po raz kolejny pójdą do urn. Tym razem wybierzemy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).

W ostatnich dniach oficjalnie poznaliśmy "jedynki" Koalicji Obywatelskiej. Otworzyć listę w okręgu małopolsko-świętokrzyskim ma były już minister kultury i dziedzictwa narodowego – Bartłomiej Sienkiewicz. W kuluarach mówi się o tym, że na czele listy Prawa i Sprawiedliwości w regionie ma stanąć była premier – Beata Szydło.

Dla wielu zagadką było na kogo postawi Trzecia Droga oraz Lewica. Jak informuje Onet, formacja na czele której stoją Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg doszła do porozumienia w sprawie listy w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. "Jedynką" ma zostać wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. To jednak nie jedyny członek rządu, który powalczy o mandat europosła pod szyldem Lewicy. Z ostatniego miejsca wystartować ma bowiem były poseł oraz wiceminister nauki, Maciej Gdula.

Jak jednak wskazują informatorzy Onetu, żaden z polityków nie może być pewnym mandatu. Drugie miejsce na liście ma dostać bowiem Dorota Kolarska krakowianka, członkini Rady Krajowej partii Razem. Pracuje w Komisji Europejskiej, zajmuje się polityką rozszerzenia i sąsiedztwa Unii Europejskiej, a także transportem i cyfryzacją. — Pamiętamy, co stało się jesienią, gdy z "jedynki" w Krakowie startował polityk Nowej Lewicy, a dwójkę miała polityczka partii Razem — przyznaje polityk Lewicy w rozmowie z portalem. Wtedy doszło do tak zwanej mijanki. Jedyny mandat dla Lewicy do parlamentu zgarnęła wtedy posłanka Daria Gosek-Popiołek, pokonując pierwszego na liście Macieja Gdulę.

Oficjalne informacje dotyczące kształtu list Lewicy mamy poznać w sobotę (27 kwietnia).  

Foto: Andrzej Szejna (facebook)/Maciej Gdula (Facebook) - edycja: Głos24

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka