czwartek, 25 kwietnia 2024 07:36

Jak znaleźć odpowiednie panele?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak znaleźć odpowiednie panele?

Przed Tobą zakup paneli podłogowych? Poniżej znajdziesz informacje, jakie rodzaje rozróżniamy, na co zwrócić szczególną uwagę oraz gdzie znaleźć ciekawe propozycje materiałów na podłogę. Aby wybrać odpowiednie panele podłogowe, warto poświęcić trochę czasu na research.

Panele podłogowe - rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli podłogowych.

Mianem podłóg winylowych nazywa się coraz większą grupę produktów. Najprostszy podział to systematyka paneli przez system montażu:

  • montaż paneli podłogowych na klej – trwale związane z podłożem,
  • winylowe panele montowane w systemie pływającym – tzw. click – wymagają podkładu i mogą być różnej grubości (bez użycia kleju, cechuje je łatwość montażu)
  • loose-lay (układane bez stałego wiązania z posadzką, stosuje się je głównie w biurowcach).

W przypadku paneli podłogowych wykonanych z laminatu mówimy o klasie ścieralności. W przypadku winyli dostępna jest klasa użyteczności.

Na co zwrócić uwagę, aby kupić odpowiednie panele podłogowe?

Kupujące panele podłogowe warto pamiętać, że w większości przypadków jest to inwestycja na długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania. Kupując te trwałe, zgodne z obowiązującymi standardami produktów można być pewnym, że posłużą one na dłużej niż tańsze zamienniki.

Po drugie nie można zapominać o dobraniu konkretnego modelu do danych potrzeb. Np. kupując panele do kuchni warto zadbać o to, aby były one odporne na wilgoć. Inaczej mogą one ulec szybkiemu zniszczeniu. Kolejny ważny parametr to klasa ścieralności, powinna być ona jak najwyższa.

Kolejny istotny aspekt to materiał wykonania. Jeżeli preferujesz gustowne, ale i klasyczne rozwiązania to mogą sprawdzić się drewniane panele podłogowe. Takie wykończenia podłogi wpasują się praktycznie w każde wnętrze.

Kupując panele warto zwrócić uwagę, że montowane będą listwy przypodłogowe. Należy na to pozostawić miejsce.

Panele warto wybrać takie, które są możliwe do zestawienia z ogrzewaniem podłogowym, jeżeli mamy go w swoim domu lub mieszkaniu. Warto zwrócić uwagę na ich odporność oraz całościowy wygląd pomieszczenia, czy odpowiada stylu wnętrza.

Panele laminowane vs panele winylowe

Panele winylowe świetnie sprawdzą się w miejscach z dużą wilgotnością oraz można łatwo je utrzymać w czystości. Z drugiej strony panele laminowane są w szerszej gamie opcji stylistycznych oraz w niższej cenie.

Panele laminowane porównując je z podłogami naturalnymi powstają z materiałów syntetycznych. Dokładnie posiadają cztery różne warstwy – rdzeń panelu tworzy płyta HDF, MDF, albo wiórowa. Warstwa na spodzie wykonana jest z materiału, który chroni przed wilgocią. Warstwa na zewnątrz pełni funkcję dekoracyjną, czyli jest wzorem. Pokryta jest za pomocą specjalnej powłoki, która ma chronić panel oraz podkreślać jego kolor. Wśród paneli laminowanych dostępnych jest wiele kolorów.

Klasyczna podłoga z paneli winylowych także posiada kilka warstw. Główny rdzeń to polichlorek winylu, który powstaje w wyniku polimeryzacji, pokrywany jest warstwą dekoracyjną. Winylowe panele podłogowe to niezwykle cienkie, mimo że zazwyczaj składają się z kilku warstw winylu, a także jednej warstwy poliuretanu.

Jako różnice podkreśla się że:

  • Laminat wygląda bardziej efektownie
  • Winyl można zainstalować bezpośrednio na większości istniejących podłóg
  • Laminat jest wygodniejszy pod stopami. Przez to, że warstwa paneli jest grubsza, można mieć wrażenie, że chodzi się po czymś miękkim i ciepłym. Nie potrzebne jest ogrzewanie podłogowe
  • Winyl jest trwalszy na uszkodzenia mechaniczne. Może wytrzymać prawie 20 lat, laminat powinien być wymieniany mniej więcej co dziesięć
  • Laminat jest z reguły tańszym rozwiązaniem

Szeroki wybór paneli podłogowych

W wyborze paneli podłogowych może pomóc nam projektantka wnętrz, jeżeli taką posiadamy. Co ważne panele podłogowe można zakupić stacjonarnie oraz online. Zwracając uwagę na walory estetyczne, warto zobaczyć je na żywo. Przykładowo panele winylowe sprzedaje firma Barlinek.

Ceny paneli podłogowych kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Na co zwracacie uwagę podczas wyboru paneli podłogowych? Gdzie wybrać dobre panele?

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka