wtorek, 23 kwietnia 2024 12:25

Co warto wiedzieć o kotach brytyjskich?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć o kotach brytyjskich?

Koty brytyjskie są rasą, która wywodzi się z Egiptu i występuje w odmianie krótko oraz długowłosej. Wyróżniają się one spokojnym charakterem i uroczym wyglądem, ponieważ dla wielu osób przypominają nieco pluszowe misie. Mimo to jednak warto wiedzieć o tym, że jest to jedna z najbardziej łownych ras. Ze względu na ich łagodny i spokojny charakter, doskonale czują się w towarzystwie opiekunów będących domatorami, ale również wśród dzieci. Co warto wiedzieć o kotach brytyjskich? Podpowiadamy.

Wygląd kotów brytyjskich

Koty brytyjskie zaliczone są do dużych i średnich ras ze względu na to, że dorosłe osobniki ważą od 5 do 9 kg. Ich budowa jest muskularna, a łapy wyjątkowo silne. Charakterystyczną cechą tej rasy są duże głowy, a także grube, długie, stanowiące ⅔ ciała ogony. Oczy kotów brytyjskich są duże, okrągłe i szeroko rozstawione, a także różnobarwne. Odwiedzając miejsce, jakim jest hodowla kotów brytyjskich, z pewnością zauważymy, że poszczególne osobniki mają różne kolory tęczówek, które mogą przybierać barwy od pomarańczowej przez miedzianą, aż po niebieską czy zieloną. Rasa ta występuje także w około 155 odmianach barwnych, jednak najczęściej koty te są szare, a ich sierść jest lekko szorstka w dotyku.

Osobowość kotów brytyjskich

Wiele osób ceni sobie koty brytyjskie ze względu na ich pogodne, przyjacielskie i cierpliwe usposobienie. Rasa ta zaliczana jest do łagodnych, czułych i przyjaznych. Zwykle koty te są ciche i zrównoważone, a także nie stawiają wielu wymagań. Cenią sobie ciszę i spokój. Z tego powodu najlepiej czują się w towarzystwie domatorów, jednak szybko asymilują się do nowego otoczenia. Na przykład na stronie: https://www.nimbolene.pl/kocieta/ znajdziemy kocięta, które chcą zmienić dom. Rasa ta szybko dostosowuje się do zarówno niewielkich, jak i dużych mieszkań. Co więcej, akceptuje także inne zwierzęta, w tym psy. Małe koty brytyjskie są bardziej energiczne, jednak z wiekiem stają się one spokojne i zrównoważone. Koty brytyjskie rzadko miauczą, jeżeli jednak będą domagać się smaczków czy pieszczot, wówczas poinformują nas o tym.

Zdrowie kotów brytyjskich

Standardowo koty brytyjskie cieszą się dość dobrym zdrowiem, a ich długość życia wynosi nawet 15-20 lat. Największe zagrożenia związane ze zdrowiem tej rasy dotyczą kardiomiopatii przerostowej, czyli choroby serca uwarunkowanej genetycznie. Z tego powodu warto zwracać uwagę na to, czy hodowla kotów brytyjskich, jaką zamierzamy odwiedzić, gromadzi wyłącznie zwierzęta z rodowodem. Wśród chorób, które mogą dotyczyć tych kotów, wyróżnia się też wielotorbielowatość nerek lub hemofilię. Często występuje u nich również niedrożność kanalików nosowo-łzowych, która objawia się łzawieniem z oczu. Warto pamiętać również o tym, że ze względu na to, że koty brytyjskie nie szukają aktywności fizycznej, mają one skłonność do nadwagi. Z tego powodu warto zwracać szczególną uwagę na to, czym żywią się te zwierzęta i dbać o to, aby ich dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka