czwartek, 14 maja 2020 19:48

Kromer Festival Biecz Online - koncerty z Paryża, Bazylei, Londynu, Berlina i Warszawy

Autor Marzena Gitler
Kromer Festival Biecz Online - koncerty z Paryża, Bazylei, Londynu, Berlina i Warszawy

Festiwal odbędzie się w zaplanowanym tarminie - w dniach 24-26 lipca 2020 roku, ale w zmienionej formule. Dzięki temu marka Kromer Festival Biecz stanie się znana melomanom z każdego zakątka świata - mają nadzieję organizatorzy.

Tegoroczny Kromer Festival Biecz planowany był na ostatni weekend lipca 2020. Niestety, pandemiczna rzeczywistość, która zawładnęła niemal całym globem, wzmożone środki ostrożności, przedłużająca się izolacja i brak dostępu do kultury w znanej dotychczas formie, sprawiły, że organizatorzy Festiwalu stanęli przed koniecznością zmiany formuły wydarzenia. Festiwal w 2020 roku przeniesie się zatem w przestrzeń wirtualną.

Tegoroczna 6. edycja Festiwalu – w nowej formule online – pozwoli spragnionym uczestnictwa w kulturze melomanom kontynuować przeżywanie duchowych doznań związanych z odbiorem muzyki klasycznej na wysokim poziomie artystycznym w odmienny niż dotychczas sposób oraz stanie się swoistym zbiorowym katharsis kojącym pełne obaw myśli, wynikające z trudnej sytuacji, której w ostatnim czasie doświadczamy – mówi Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.

Zaproszeni na Kromer Festival Biecz artyści zgodzili się na zmianę formuły występów. Organizatorzy zaplanowali transmisje online z koncertów wykonanych specjalnie na potrzeby Festiwalu. Taką formułę umożliwią strona internetowa i platformy social mediowe, którymi dysponuje Kromer Festival Biecz: Facebook (https://www.facebook.com/KromerBieczFestival/) i YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC0a4GH8Oe7GJLlfD3zXPEZg). Dzięki temu w koncertach będzie można uczestniczyć zarówno w czasie rzeczywistym, ale też powrócić do nich wielokrotnie, gdyż pozostaną one zapisem audio-video, jako element festiwalowego archiwum. Jego nowa formuła pozwoli na zjawisko dotąd niespotykane – żywy dialog między artystami, organizatorami i odbiorcami za pośrednictwem cyfrowych mediów. Mimo odległości, mimo braku fizycznego kontaktu, mimo niebezpieczeństw pandemii.

Z ogromną radością przyjąłem reakcję na tę inicjatywę artystów, którzy mieli wystąpić w tym roku w „małym Krakowie” – to dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu Festiwal w formie transmisji internetowych może zostać zrealizowany nie bacząc na izolację. Wielcy interpretatorzy muzyki dawnej będą z nami mimo znacznych odległości, zaś Biecz stanie się centrum tej wielkiej, paneuropejskiej wspólnoty kulturowej, pokonując wszelkie granice. Koncerty, które transmitować będziemy za pośrednictwem social mediów i strony internetowej Kromer Festival Biecz nadawane będą z Paryża, Bazylei, Londynu, Berlina, Warszawy oraz – bez tego nie wyobrażamy sobie Festiwalu nawet w tak nietypowych okolicznościach – z bieckiej kolegiaty pw. Bożego Ciała – przybliża ideę Festiwalu Dyrektor artystyczny Paweł Szczepanik.

Transmisja koncertów festiwalowych online znacząco zwiększy zasięg promocyjny Festiwalu, dzięki czemu marka Kromer Festival Biecz stanie się znana melomanom – entuzjastom muzyki dawnej i zaproszonych wykonawców – z każdego zakątka świata. Zbuduje to solidne podstawy do działań promocyjnych Festiwalu przy kolejnych jego odsłonach.

Kromer Festival Biecz przy komunikacji wydarzenia wykorzysta także kanały komunikacyjne REMA (Réseau Européen de Musique Ancienne) – europejskiej sieci zrzeszającej festiwale muzyki dawnej, której od początku kwietnia br. jest zaszczytnym członkiem. Dzięki temu informacje o wydarzeniu dotrą w sposób bezpośredni do grupy docelowej odbiorców – artystów, promotorów i melomanów, pokazując tym samym Biecz jako znaczący ośrodek muzyki dawnej, sprawnie i elastycznie reagujący na zmienne uwarunkowania zewnętrzne, niebojący się podejmować wyzwania i nowoczesny.

Co istotne, dzięki staraniom artystów i organizatorów, transmisje i nagrania koncertów Kromer Festival Biecz 2020 będą udostępnione także za pośrednictwem mediów elektronicznych zaangażowanych w projekt muzyków.

6. edycja Kromer Festival Biecz z dotacją od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kromer Festival Biecz otrzymał dotację, która znacząco zasili jego tegoroczny budżet. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, iż otrzyma dofinansowanie w kwocie 120 000 zł z przeznaczeniem na organizację 6.edycji bieckiego festiwalu muzyki dawnej.

Kultura wysoka winna być dostępna dla szerokiego grona odbiorców.  W założeniu Kromer Festival Biecz jest wydarzeniem kulturalnym otwartym i dostępnym dla szerszej publiczności, poprzez bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe. Aby utrzymać tę formułę festiwalu, kluczową rolę  w jego organizacji odgrywają środki pozyskane z dotacji.

Kromer Festival Biecz Online odbędzie się w dniach 24-26 lipca 2020 roku. Program Festiwalu zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Szczegóły będą na bieżąco publikowane na Facebooku Kromer Festival Biecz. Organizatorami Kromer Festival Biecz online są: Gmina Biecz oraz Bieckie Centrum Kultury.

foto: Kromer Biecz Festival

Gorlice - najnowsze informacje