poniedziałek, 15 kwietnia 2019 13:52

Krynica-Zdrój. Kolejna próba oszustwa "na policjanta"

Autor Joanna Frydrych
Krynica-Zdrój. Kolejna próba oszustwa "na policjanta"

Mimo licznych apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy, nadal dochodzi do wyłudzeń metodami stale modyfikowanymi przez sprawców. Kilka dni temu oszust wykorzystując metodę „na funkcjonariusza CBŚP” próbował wyłudzić od starszej kobiety ponad 10 tysięcy złotych.

We czwartek, 11 kwietnia około godziny 13:30 do 63-letniej mieszkanki Krynicy-Zdroju na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna dzwonił z zastrzeżonego numeru telefonu i dla uwiarygodnienia swojej osoby przedstawił się jako policjant oraz podał numer identyfikacyjny. Poinformował kobietę, że w banku, w którym ulokowała swoje oszczędności pracują skorumpowane osoby, które chcą wypłacić pieniądze z jej konta. Fałszywy funkcjonariusz CBŚP powiedział, że ochroni oszczędności 63-latki przed oszustami i polecił, by podała mu numer identyfikacyjny do logowania się przez Internet do konta bankowego wraz z hasłem dostępu. Kobieta uwierzyła rozmówcy i podała mu dane, o które prosił. Po chwili na swój telefon komórkowy otrzymała wiadomość SMS z jednorazowym kodem do wykonania przelewu na kwotę 10 500 złotych, który również przekazała oszustowi. Następnie mężczyzna poprosił, by nie odkładała słuchawki przez kilka minut. Zapewniał, że jej środki będą bezpieczne mimo, że będzie to wyglądało tak, jakby ktoś wykonał przelew z konta. Dodatkowo zabronił kobiecie kontaktować się z kimkolwiek, wmawiając jej telefon jest na podsłuchu oszustów i w przeciwnym razie nie uda się ich zatrzymać.

Po zakończonej rozmowie 63-latkę ogarnął niepokój i z telefonu sprzedawczyni z pobliskiego sklepu zadzwoniła na Policję. Dyżurny w krynickim komisariacie po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie skierował we wskazane miejsce policjanta, który natychmiast udał się z roztrzęsioną kobietą do placówki bankowej, gdzie ulokowane były jej oszczędności. Tam w porę udało się zablokować konto i możliwość wypłaty środków, a w efekcie kobieta nie straciła 10 500 złotych.

Info: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje