środa, 19 lutego 2020 15:39

Krynica-Zdrój. Muzeum Nikifora zaprasza po remoncie

Autor Marzena Gitler
Krynica-Zdrój. Muzeum Nikifora zaprasza po remoncie

W styczniu zakończył się remont generalny Willi Romanówka w Krynicy-Zdroju, w której mieści się Muzeum Nikifora.  21 lutego w oficjalnym otwarciu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, dyrektor Muzeum Okręgowego  w Nowym Sączu – Robert Ślusarek oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej  w Polsce – Filip Skawiński.

31 stycznia placówkę otwarto dla zwiedzających po blisko rocznej przerwie. Koszt całej inwestycji opiewał na kwotę niemal 900 tys. zł, z czego prawie 620 tys. zł stanowiło unijne dofinansowanie.

W wyremontowanej willi przy Bulwarach Dietla 19 w Krynicy-Zdroju została udostępniona publiczności nowa ekspozycja poświęcona życiu i twórczości sławnego łemkowskiego artysty.

W ramach remontu „Romanówki” wykonano prace termomodernizacyjne, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. powstał podjazd dla wózków inwalidzkich),  poprawiono estetykę wnętrza. Zniknęły stare instalacje grzewcze i wodne, zastąpiono je nowoczesnymi, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, zasłonięto okna, co odcina światło dzienne, zwiększając bezpieczeństwo prac wykonanych przez Nikifora na papierze.

W Muzeum Nikifora, które jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, pojawiły się monitory, na których można oglądać dodatkowe materiały związane z życiem i twórczością Nikifora. W salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami. Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się też czytelne, estetyczne plansze informacyjne w językach polskim i angielskim (oraz plansza wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).

Układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin:
1. sala z informacją o Nikiforze, jego kilkoma meblami i sprzętami oraz z portretami artysty autorstwa innych malarzy;
2. sala ze zdjęciami archiwalnymi, plakatami, warsztatem i pieczęciami Nikifora oraz z informacją o jego przyjaciołach i mecenasach;
3. sala z rysunkami ołówkiem i kredkami oraz z czterema monitorami do przeglądania dodatkowych materiałów;
4. sala-korytarz ze zdjęciami archiwalnymi Mariana Włosińskiego;
5. sala z akwarelami, gwaszami, dodatkowymi pamiątkami po Nikiforze i z gablotą mieszczącą publikacje tematyczne.

W odnowionej sali wystaw zmiennych znów będą prezentowane wystawy z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju.

Zwiedzanie ekspozycji jest możliwe od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 13.00 oraz 14.00 – 17.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30). W niedzielę muzeum jest otwarte w godz. 10.00 – 15.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30). Niedziela jest też dniem wolnym od opłat za wstęp.

inf. i foto: Muzeum Okregowe w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka