niedziela, 9 czerwca 2024 05:00

Krystyna Janda uhonorowana w Tarnowie. Otrzymała nagrodę za całokształt twórczości

Autor Patryk Trzaska
Krystyna Janda uhonorowana w Tarnowie. Otrzymała nagrodę za całokształt twórczości

Wybitna aktorka, reżyserka oraz ikona polskiego kina. Krystyna Janda otrzymała prestiżową nagrodę za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii w ramach Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Ceremonia wręczenia statuetki „Wieczność” odbyła się 6 czerwca w Centrum Sztuki Mościce, tuż po zakończeniu spektaklu „My Way”, który sama artystka napisała, wyreżyserowała i w którym zagrała główną rolę.

Od 2006 roku, w ramach Tarnowskiej Nagrody Filmowej  wyróżnienie trafia do wybitnych twórców polskiego filmu. Symboliczna statuetka „Wieczność” nie tylko wyraża uznanie dla laureatów, ale również ma na celu inspirowanie przyszłych pokoleń filmowców. Dotychczasowi laureaci to czołowe postacie polskiej kinematografii, w tym Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, Janusz Morgenstern, Franciszek Pieczka, Witold Sobociński oraz Krzysztof Zanussi.

Kapituła Tarnowskiej Nagrody Filmowej w tym roku postanowiła uhonorować Krystynę Jandę, uznając jej niezwykły wkład w rozwój polskiego kina. Statuetkę wręczyli jej prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz zastępczyni prezydenta Agnieszka Kawa. Wraz z wyróżnieniem, artystka otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Krystyna Janda zadebiutowała na dużym ekranie w 1976 roku, wcielając się w rolę Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. Jej kreacja została doceniona przez krytyków i widzów, a pięć lat później ponownie wcieliła się w tę postać w „Człowieku z żelaza”, również w reżyserii Wajdy. Na przestrzeni lat, Janda współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami, tworząc niezapomniane role w takich filmach jak „Dyrygent” (1979), „Przesłuchanie” (1982), „Kochankowie mojej mamy” (1985), „Dekalog II” i „Dekalog V”, „Kuchnia polska” (1991), „Tato” (1995), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000), „Rewers” (2009) oraz „Słodki koniec dnia” (2019).

Artystyczny dorobek Krystyny Jandy to nie tylko kino. Jest również autorką książek i felietonów, a jej działalność teatralna i reżyserska jest nie mniej imponująca. Nagroda za całokształt twórczości jest zatem kolejnym zasłużonym hołdem dla jej nieocenionego wkładu w kulturę i sztukę polską.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka