czwartek, 22 sierpnia 2019 19:13

Krzeszowice: 100-tonowe ciężarówki wjechały na wiadukt. Na chwilę wstrzymano oddech

Autor Anna Piątkowska-Borek
Krzeszowice: 100-tonowe ciężarówki wjechały na wiadukt. Na chwilę wstrzymano oddech

Na nową konstrukcję, powstającą na ul. Daszyńskiego przy stacji kolejowej w Krzeszowicach (powiat krakowski), wjechały trzy ciężarówki o wadze niemal 100 ton.

Wiadukt nad linią kolejową w Krzeszowicach jest już prawie gotowy. Za kilka tygodni zostanie oddany do użytku.

– Kończą się prace budowlane przy wiadukcie drogowym na ul. Daszyńskiego, przy stacji kolejowej w Krzeszowicach. Wiadukt jest w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego. Usprawni komunikację samochodową i pieszą, a także poprawi bezpieczeństwo na linii kolejowej. Tuż przy stacji będą schody i windy, dzięki którym podróżni będą mogli wygodnie przejść w jej kierunku – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jest już zrobione odwodnienie i zamontowane oświetlenie. Jak podaje rzecznik PKP PLK, do wykonania zostały bariery zabezpieczające oraz zejścia i montaż wind.

Wykonano już testy obciążeniowe.

– Na konstrukcję wjechały trzy ciężarówki, o łącznej wadze niemal 100 ton. Inżynierowie sprawdzali zachowanie wiaduktu. To jeden z ostatnich etapów prac. Teraz rozpoczną się odbiory – tłumaczy Piotr Hamarnik.

Nowy wiadukt w Krzeszowicach to jeden z dziesięciu nowych obiektów na linii z Krakowa do Katowic. Ma przeszło 213 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa chodniki. Jego budowa rozpoczęła się wiosną zeszłego roku. Otwarcie wiaduktu zaplanowano na wrzesień 2019.

– Równolegle przebudowywana jest stacja. Powstają nowe perony, przejście podziemne i udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. PLK wymieniają tory, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjną. Cała inwestycja w Krzeszowicach potrwa do III kwartału przyszłego roku – przypomina Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak dodaje, niedaleko Krzeszowic, w Woli Filipowskiej, powstaje kolejny wiadukt drogowy. Zakończenie jego budowy planowane jest w październiku.

Łącznie na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami, PLK modernizuje 34 wiadukty kolejowe i drogowe. 10 z nich budowanych jest w nowych miejscach, pozostałe 24 to gruntownie modernizowane obiekty.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje