niedziela, 15 września 2019 10:46

Krzeszowice: W końcu jest nowy wiadukt!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Krzeszowice: W końcu jest nowy wiadukt!

Można już korzystać z nowego wiaduktu drogowego w Krzeszowicach (powiat krakowski).

Od soboty 14 września kierowcy i piesi korzystają już z nowego wiaduktu drogowego w Krzeszowicach. Obiekt znajdujący się nad modernizowaną linią Kraków – Katowice zapewnia bezpieczny przejazd pociągów, sprawny ruch drogowy i dobre dojście do stacji.

Nowy wiadukt powstał na ul. Daszyńskiego w Krzeszowicach. Ma przeszło 213 m długości, ponad 6 metrów wysokości i niemal 13 metrów szerokości. Jego konstrukcja powstała w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego. Prowadząca przez wiadukt droga ma jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa chodniki. Dla pieszych powstały też schody i windy.

– To jeden z efektów projektu „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap Iib” – wyjaśnia Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Dzięki niemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa na linii kolejowej. Usprawni się istotnie komunikacja samochodowa i piesza w mieście i regionie. Zastąpienie przejazdu w poziomie torów bezkolizyjnym skrzyżowaniem to wymierna korzyść w przejazdach i przejściach, dzięki eliminacji oczekiwania przed zamkniętymi ze względu na kursowanie pociągów rogatkami – dodaje rzecznik PKP PLK SA.

Kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie (wiadukt drogowy na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami) powstaje w Woli Filipowskiej – budowa zakończy się w październiku tego roku. Łącznie między Krakowem a Katowicami ma być dziesięć takich obiektów.

Warto dodać, że w Krzeszowicach przebudowywana jest też stacja kolejowa – powstają nowe perony, przejście podziemne i udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

– W ruchu kolejowym pozytywne zmiany zapewnia: wymiana torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz sieci trakcyjnej. Prace na stacji planowane są do III kwartału przyszłego roku – podaje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Powiat krakowski - najnowsze informacje