wtorek, 13 września 2022 15:27

Krzyszkowice. EkoModne Szycie - warsztaty mody odpowiedzialnej

Autor Artykuł zewnętrzny
Krzyszkowice. EkoModne Szycie - warsztaty mody odpowiedzialnej

Szesnaście kobiet z powiatu wielickiego przez wakacyjne miesiące uczestniczyło w projekcie w duchu zero waste, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu, z Programu Małopolska Lokalnie 2022, realizowanego Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych i Stowarzyszenia Forum Oświatowego Klucze.

Warsztaty mody odpowiedzialnej  to alternatywa dla fast fashion i sposób na integrację lokalną.

Zajęcia obejmowały spotkania sylwetkowo-kolorystyczne ze stylistką, dzięki którym panie poznały swoje palety kolorystyczne i fasony, które najlepiej podkreślają atuty różnych sylwetek. Była okazja do porządków w szafach i wymiany ubrań oraz do przerobienia tych nienoszonych. Czasem wystarczyło zwężenie, skrócenie, czy przeróbka sukienki na spódnicę. Inne rzeczy udało się przerobić na nietuzinkowe torby zakupowe, kosmetyczki, workoplecaki, czy kuchenne łapki. Panie miały okazję spróbować swoich sił w szyciu damskiej bluzki z koszuli męskiej.  Zwieńczeniem projektu jest profesjonalna sesja fotograficzna, która będzie pamiątką twórczego lata. A projekt  bierze udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę tegorocznej edycji programu Małopolska Lokalnie.

EkoModne Szycie to jedno z licznych kreatywnych działań wielickiej nieformalnej grupy Twórcze Czwartki działającej przy Domu Ludowym w Krzyszkowicach. Pomysł na projekt zrodził się  z potrzeby działania na rzecz integracji społecznej wokół rękodzieła, oraz propagowania zasady zero waste i odpowiedzialnego podejścia do mody. Grupa w tym roku obchodzi swoje 15-lecie i ma w swoim dorobku liczne projekty artystyczne.

Zakończenie projektu nie jest pożegnaniem z warsztatami. Od września wracają „Poniedziałki Krawieckie” czyli cotygodniowe spotkania, podczas których uczestniczki uczą się podstaw szycia i doskonałą swoje umiejętności.

inf. i fot. Małgorzata Płoszaj, Twórcze Czwartki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje