„Aerozoloterapia, klimatoterapia i rehabilitacja laryngologiczna – wokół schorzeń górnych dróg oddechowych” – pod takim tytułem w środę, 9 kwietnia 2025 roku, odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa w niezwykłej scenerii komory Drozdowice IV w Kopalni Soli „Wieliczka”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 90 lekarzy, specjalistów i terapeutów, a nad jego naukowym poziomem czuwał patron honorowy – dr hab. n. med. Jerzy Tomik, prof. UJ CM, przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgii Głowy i Szyi.
Kopalnia jako naturalne laboratorium terapeutyczne
Nieprzypadkowo to właśnie „Wieliczka” stała się gospodarzem konferencji. Podziemne przestrzenie Uzdrowiska, bogate w naturalne aerozole solne, o stałej temperaturze i wysokiej wilgotności, od lat wspierają leczenie schorzeń układu oddechowego. Już sam zjazd uczestników szybem Daniłowicza do wnętrza kopalni był symbolicznym przejściem ze świata konwencjonalnej medycyny do środowiska sprzyjającego holistycznemu podejściu do zdrowia.
Sesja naukowa w otoczeniu soli
Tuż po zwiedzaniu tężni solankowej, goście konferencji zostali powitani w podziemnej komorze przez Barbarę Ptak, Prezes Zarządu Kopalni Soli “Wieliczka” Turystyka wraz z dyrekcją Uzdrowiska kopalni – Agnieszką Ziętarą oraz Magdaleną Kostrzon. Następnie zgromadzeni rozpoczęli obszerną sesję naukową, w której wystąpili uznani specjaliści z dziedziny otolaryngologii, pulmonologii, rehabilitacji i fizjoterapii.

Prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek (IGiChP w Rabce-Zdroju) przedstawił mechanizmy działania aerozoli oraz ich znaczenie w leczeniu przewlekłych i zapalnych schorzeń dróg oddechowych. Dr n. med. Aleksandra Grudzień-Ziarno zaprezentowała efekty terapii dzieci przedszkolnych z wykorzystaniem naturalnych aerozoli w „Wieliczce”, podkreślając redukcję liczby infekcji oraz poprawę komfortu życia małych pacjentów. Dr n. med. Remigiusz Ziarno przybliżył zagadnienie subterraneoterapii, czyli leczenia w podziemnym środowisku kopalni, jako formy wspomagającej terapię przewlekłych chorób krtani. Dr n. med. Maciej Zieliński (Szpital Specjalistyczny w Zabrzu) skoncentrował się na nowoczesnych metodach leczenia jednostronnych porażeń fałdów głosowych – od chirurgii po zaawansowaną rehabilitację. Z kolei mgr Maria Kmiecik, naczelna pielęgniarka Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, omówiła personalizację parametrów terapii AMSA, podkreślając znaczenie indywidualnego podejścia i interdyscyplinarnej współpracy zespołu medycznego. Konferencję zwieńczyła prezentacja mgr Sarah Duk, która przedstawiła nowoczesne techniki rehabilitacji laryngologicznej, wspomagające funkcję oddechową u pacjentów z przewlekłym kaszlem, zaburzeniami fonacyjnymi i po zabiegach chirurgicznych w obrębie głowy i szyi.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Po części merytorycznej uczestnicy wzięli udział w otwartej dyskusji, dzieląc się doświadczeniami ze swojej praktyki. Atmosfera sprzyjała zarówno wymianie wiedzy, jak i nawiązywaniu relacji zawodowych. Zwieńczeniem wydarzenia było zwiedzanie podziemnego kompleksu Uzdrowiska. Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za wspólne spotkanie, merytoryczne wystąpienia i inspirującą wymianę doświadczeń. Kopalnia Soli „Wieliczka” po raz kolejny udowodniła, że może być nie tylko miejscem o wyjątkowych właściwościach leczniczych, ale również przestrzenią dialogu i rozwoju interdyscyplinarnej medycyny.

Foto: Piotr Król