poniedziałek, 28 lipca 2025 13:39, aktualizacja 8 godzin temu

Dni Św. Kingi z udziałem Kopalni

Autor Artykuł sponsorowany
Dni Św. Kingi z udziałem Kopalni

Wieliczka z dumą i wzruszeniem uczciła święto swojej patronki – Świętej Kingi, opiekunki górników, mieszkańców i całej wielickiej ziemi. Tegoroczne dni miasta odbyły się w dniach 26–27 lipca, a ich głównym partnerem strategicznym była Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Barwny korowód ulicami Wieliczki

W sobotnie popołudnie z Rynku Górnego wyruszył barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta w kierunku głównego miejsca wydarzenia. Na jego czele dumnie maszerowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, obchodząca w tym roku jubileusz 195-lecia działalności. Towarzyszyli jej przedstawiciele Zarządu grupy kapitałowej Kopalni Soli „Wieliczka” Prezes Marian Leśny i Członek Zarządu ds. Ekonomicznych Łukasz Sadkiewicz wraz z licznie zgromadzoną, górniczą załogą w galowych mundurach. W przemarszu wzięli udział również Skarbnik oraz Kinga Arpadówna we własnej osobie. Nie zabrakło reprezentacji przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, radnych miejskich i powiatowych, stowarzyszeń oraz mieszkańców i turystów.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Legendarna scena przy Szybie Daniłowicza

Wyjątkowym punktem tegorocznego święta była po raz pierwszy odegrana symboliczna scena przekazania pierścienia św. Kindze przez górnika. Inscenizacja odbyła się przy Szybie Daniłowicza i nawiązywała do wielickiej legendy o cudownym odnalezieniu pierścienia w bryle soli.

Historyczne dialogi – zapisane na czerpanym papierze – przywołały opowieść o tym, jak pierścień wrzucony przez Św. Kingę do kopalni w Maramuresz przywędrował do Polski wraz ze złożem soli. To właśnie ten dar miał zapewnić Wieliczce i całej Rzeczypospolitej dostatek na stulecia – Królewno nasza. Pani Krakowska – przyjmij od nas powitalny dar. Oto pierwsza bryła wydobytej soli kamiennej, w której znaleźliśmy Twój pierścień zaręczynowy.

Drodzy górnicy, mieszkańcy Wieliczki i wszyscy tutaj zgromadzeni. Oto stał się cud. Mój zaręczynowy pierścień książęcy, który wrzuciłam do Kopalni Soli w Maramuresz w mojej ojczyźnie na Węgrzech, przywędrował wraz ze złożeń solnym do Małopolski. – tak brzmiały dialogi wypowiedziane przez górnika i św. Kingę Arpadównę, autorstwa Agnieszki Wolańskiej, Pełnomocnik ds. Historii i Kultury.

Część koncertową otwarła górnicza orkiestra

Po symbolicznym przekazaniu wiana korowód przeszedł dalej na główną scenę wydarzenia, zlokalizowaną tradycyjnie przy dworcu autobusowym, gdzie jako pierwsza zaprezentowała się Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. Jej jubileuszowy występ otworzył część artystyczną Dni Kingi 2025 i został nagrodzony gromkimi brawami.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Wieliczka – wspólnota, tradycja i sól

W niedzielę 27 lipca, w ogrodzie żupnym, powstała specjalna Strefa Życzliwości – przestrzeń spotkań, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Goście licznie odwiedzali również promocyjne stoisko Uzdrowiska kopalni, poznając aktualną, różnorodną ofertę. Tegoroczne święto pokazało, że tradycja, siła wspólnoty i sól to prawdziwe skarby Wieliczki – żywe i pielęgnowane od pokoleń.

Organizatorem Dni Św. Kingi było Miasto i Gmina Wieliczka oraz Wielickie Centrum Kultury.

Partnerem strategicznym wydarzenia była Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Fot: Tomasz Adamek

Obserwuj nas w Google News

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka