czwartek, 25 marca 2021 11:00

Liceum, technikum czy szkoła branżowa - Jak wybrać szkołę średnią mądrze?

Autor Głos 24
Liceum, technikum czy szkoła branżowa - Jak wybrać szkołę średnią mądrze?

Szkoła średnia ma dziś bardzo duże znaczenia. To w niej przygotowujemy się do kwalifikacji na wymarzone studia. Może też być miejscem zdobycia wybranego przez nas zawodu. Jak wybrać szkołę średnią mądrze? Warto poznać kilka zasad, aby znaleźć najlepszą dla nas i nie stracić kilku lat życia.

Po ostatniej reformie edukacji absolwent szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuację nauki w

  • 4-letnim liceum ogólnokształcącym,
  • 5-letnim technikum
  • 3-letniej szkole branżowej I stopnia

W zależności od naszych predyspozycji i zainteresowań możemy potem ułożyć sobie plan dalszej edukacji. Liceum i technikum po zdaniu matury daje nam możliwość kontynuowania edukacji na studiach licencjackich lub jednolitych magisterskich. Nauka w szkole branżowej I stopnia może być kontynuowana w szkole branżowej II stopnia i po zdaniu tam matury również na studiach. Nauka zakończona bez matury może być kontynuowana w szkołach policealnych.

Nauka w szkołach branżowych i technikum wiąże się ze zdobyciem zawodu. Wiele liceów organizuje klasy profilowane, które pozwalają na poszerzenie wiedzy i lepsze przygotowanie się do dalszej nauki na przykład konkretnym kierunku. Na przykład ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się różne klasy mundurowe, gdzie zdobywa się też umiejętność musztry i sprawność fizyczną.

Jak dobrze wybrać szkołę średnią? Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących twojej osoby i planów na przyszłość.

Znajdź swoje miejsce w życiu

Wiele osób planuje swoją przyszłość wbrew swojej naturze i predyspozycjom. Tymczasem całą sztuka bycia szczęśliwym polega na tym, aby znaleźć „swoje” miejsce. Warto zobaczyć, co sprawia mi przyjemność. Jaką rzecz udało mi się zrobić tak dobrze, że jestem z niej dumny/dumna. Na przykład ktoś świetnie się sprawdza w organizacji klasowych wydarzeń. Taka osoba może pomyśleć o rozwinięciu swoich predyspozycji, zdobywając wykształcenie, które pozwoli jej wykorzystywać te umiejętności na przykład w firmie czy korporacji. Inna osoba ma dużą empatię, dostrzega potrzeby innych. To cecha szczególnie pożądana przy pracy z ludźmi na przykład w opiece nad dziećmi czy seniorami, zawodzie pielęgniarki czy wychowawcy. Jeśli ważne jest dla nas podnoszenie sprawności fizycznej, lubimy trenować i mamy sukcesy sportowe – możemy zastanowić się nad wybranie kierunku kariery, który wymaga sprawności fizycznej. To może być zawód strażaka, policjanta, wojskowego czy funkcjonariusza straży miejskiej. Dlatego warto najpierw przyjrzeć się sobie. Zauważyć swoje mocne strony i przypomnieć sobie to, co sprawiało nam prawdziwą frajdę.

Daj sobie czas

W dzisiejszym systemie edukacji decyzja, które mają wpływ na przyszłość, muszą podejmować już 14-latkowie. Może być tak, że nie czujesz się jeszcze na to gotowy, że czujesz presję. Jeśli nie wiesz co wybrać, na co się zdecydować wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące. Te kolejne cztery lata to może być czas na poznanie swoich predyspozycji, uzdolnień, zainteresowań. Dopiero po jego ukończeniu będziesz mógł zdecydować, czy wybrać się na studia, czy kształcić zawodowo, wybierając kurs lub szkołę policealną.

Rób to co kochasz

Zanim zdecydujesz o wyborze szkoły zrób sobie test osobowości. Warto wiedzieć jaki masz temperament. Jeśli lubisz się uczyć i wychodzi ci to dobrze, wybierz liceum. Jednak nie zrażaj się, jeśli poprzednio nie zawsze nauka ci wychodziła. I nie zakładaj, że wszystko pójdzie ci łatwo w przyszłości, jeśli w szkole podstawowej byłeś prymusem. Jeśli wolisz nie lubisz ślęczeć nad książkami, warto wybrać szkołę, w której są również zajęcia praktyczne. Jeśli  masz jakieś pasje warto uwzględnić je przy wyborze dalszej nauki, zastanowić się czy nie będą ze sobą kolidowały. Dlatego przy wyborze szkoły warto też zwrócić uwagę na możliwości dojazdu do wybranej placówki, a jeśli mieszkamy w odległej miejscowości, zapytać, czy oferuje internat.

Wybierz sam

Wybierając szkołę wybierz to, co najlepsze dla ciebie. Nie kieruj się tym, co wybierają twoi koledzy z klasy. Nie koniecznie musisz słuchać tego, co podpowiadają ci rodzice, bo to ty potem poniesiesz tego konsekwencje. Jeżeli potrzebujesz porady – zwróć się do doradcy w szkole lub poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Bądź realistą

Na wybór szkoły i możliwości wykonywania w przyszłości wymarzonego zawodu powinno mieć twoje zdrowie. Jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem – nie będzie wskazana praca stojąca i ciężka praca fizyczna. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia. Również specjalność wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.

Stawiaj sobie ambitne cele

Bardzo ważną sprawą przy wyborze szkoły i ścieżki kariery jest wiara w siebie i przeświadczenie, że realizując krok po kroku wyznaczone cele, można dużo osiągnąć. Jeśli chcesz zdobyć dobrą pracę i dużo zarabiać – musisz mieć świadomość, że nie obejdzie się bez wysiłku. Co ciekawe, nie zawsze do tego konieczne są studia. Dyplom wymagany jest w kierunkach związanych z pedagogiką i karierze urzędnika, natomiast warto zorientować się , ile faktycznie zarabiają ludzie pracujący w danej branży i spośród swoich zainteresowań i możliwości wybrać optymalną, taka która zapewni ci odpowiednie dochody i pracę w zawodzie. Jednym, z często popełnianych błędów jest wybór szkoły poniżej swoich możliwości. Błędem jest też stawianie najsłabszej szkoły na pierwszym miejscu tylko dlatego, że mamy pewność, że się do niej dostaniemy. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła, o której marzymy, nawet jeśli uważamy, że mamy mniejsze szanse. Potem dopiero zapisujemy szkoły dodatkowe.

Nauka zdalna? Damy radę!

Z powodu pandemii może się zdarzyć, że będziesz zmuszony uczyć się sam a lekcje będą odbywały się online lub w trybie hybrydowym. Dlatego warto sprawdzić jak radzi sobie z tym szkoła, do której chcesz się dostać. Warto porozmawiać o tym z uczniami, którzy tworzą społeczność tej placówki. Sprawdzić, czy w ostatnim roku szkoła miała jakieś osiągnięcia np. w olimpiadach czy konkursach, zwłaszcza z tych przedmiotów, które będą brane pod uwagę przy naborze na studia, które cię interesują.

Warto jak najwięcej dowiedzieć się o szkole, zobaczyć jej stronę internetową i w mediach społecznościowych, przejrzeć wydarzenia i galerie zdjęć. Jeśli to możliwe, wybrać się na dzień otwarty. Większość szkół organizuje takie spotkania dla zainteresowanych. Niektóre zapraszają na spotkania online. Dzięki temu możesz zobaczyć placówkę, poznać nauczycieli i uzyskać odpowiedzi na pytania, które cię nurtują.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka