piątek, 6 września 2019 10:56

Limanowa: Skarby rękodzieła na wystawie „Spod ręki Zagórzan”

Autor Marzena Gitler
Limanowa: Skarby rękodzieła na wystawie „Spod ręki Zagórzan”

W Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej można obejrzeć wystawę prac nowo powstałego Stowarzyszenia Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”, działającego na terenie Gminy Mszana Dolna oraz indywidualnych twórców z Kasinki Małej i Raby Niżnej.

Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników jest działającą od roku, młodą organizacją, które powstało na fali budowania Marki Gminy Mszana Dolna „Zagórzańskie Dziedziny”. Skupia rękodzielników, którzy od dawna tworzą swoje dzieła i zdobyli uznanie w swoim środowisku. Zagórzańscy Pasjonaci reprezentują różne dziedziny sztuki i wyrazu artystycznego, m. in.: malarstwo, haft, wyszywanie gorsetów, układanie kwiatów i wicie wianków, plecionkarstwo, szydełkowanie, modeliniarstwo, bibułkarstwo, decoupage, makramy.

Rękodzielnicy skupieni w stowarzyszeniu zajmują się również promocją rękodzieła - biorą udział w różnego typu imprezach. Do najważniejszych wydarzeń z udziałem Zagórzańskich Pasjonatów zaliczyć należy: Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Festyn Rodzinny w Krakowie, Spotkanie z kulturą Górali Zagórzańskich w Rabce Zdroju przy Muzeum im. W. Orkana oraz coroczna „Niedziela Palmowa” przy tym obiekcie, Festyn „Kraina Radości” w Kasince Małej, seminarium Akademii MILA „Animacja w społecznościach lokalnych” w Wysowej – Zdroju i innych. Wraz z Pensjonatem „Szczebel” z Mszany Dolnej rękodzielnicy przeprowadzili warsztaty „Tydzień z Kulturą Zagórzańską” i cyklicznie prowadzą warsztaty w ramach „Niedzieli z Kulturą Zagórzańską”. Dla gości Bazy Lubogoszcz w Kasince Małej przeprowadzili warsztaty z oferty „Zagórzańskich Dziedzin”, które stały się również istotnym elementem półkolonii zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Rozwoju „eMKa” w Kasince Małej. Prowadzą również warsztaty dla dzieci i młodzieży przekazując tradycje rękodzielnicze.

Wystawę można odwiedzać od poniedziałku do piątku w Galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej (Rynek 25) w godz. 9.00 -17.00 oraz w soboty i niedziele od 11 do 17.00. Będzie dostępna do 30 września. Zapraszamy serdecznie.

Inf. Powiat Limanowski, foto: https://www.facebook.com/zagorzanscypasjonaci/

Limanowa - najnowsze informacje