poniedziałek, 8 lipca 2019 08:46

Limanowa: W rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Autor Marzena Gitler
Limanowa: W rocznicę Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Limanowej odbędą się tradycyjne obchody poświęcone tej rocznicy, których organizatorami jest Ziemia Limanowska.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Data przypomina szczególnie tzw. Krwawą Niedzielę. W nocy z 10 na 11 lipca miała akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną, która pod indoktrynacją nacjonalistów zabijała swoich sąsiadów. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Nierzadko zbrodnie były dokonywane ze szczególnym okrucieństwem, ofiary były torturowane[5]. Często polskich zabudowań nie palono od razu, lecz dopiero po kilku dniach, by w tym czasie schwytać i zabić ewentualnych niedobitków, którzy powróciliby do swoich domów. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad, a zamordowanych zostało nawet 11 tysięcy Polaków. Ofiarami mordów w okresie od lutego 1943 do lutego 1945, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

W 76 rocznicę mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej w limanowskiej Bazylice o godz. 11 odbędzie się msza święta w intencji ofiary tego wielkiego ludobójstwa. Po mszy św. procesyjnie uczestnicy uroczystości pod symbolicznym krzyżem pamięci ofiar umieszczonym obok Bazyliki będą modlić się pomordowanych oraz zapalą znicze. Na obchody zaprasza Ziemia Limanowska.

Warto przypomnieć, że rok temu, w 75 rocznicę zbrodni wołyńskiej, 7 lipca hołd pomordowanym Polakom oddał Prezydent Andrzej Duda. Prezydent odwiedził tereny, na których znajdowała się polska wieś – Kolonia Pokuta i złożył wieniec w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieś, a obecnie są pola uprawne. Później złożył też kwiaty na cmentarzu w Ołyce pod Łuckiem na zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.

Inf. Stefan Hutek, opr. mg, foto: Kancelaria Prezydencka

Limanowa - najnowsze informacje