czwartek, 20 sierpnia 2020 07:49

Lombard, czyli szybkie pozyskanie gotówki

Autor Głos 24
Lombard, czyli szybkie pozyskanie gotówki

Rynek ma nam do zaoferowania wiele sposobów na otrzymanie dodatkowej gotówki na już, na teraz. Niestety, ale w przypadku placówek bankowych procedury są często zbyt skomplikowane i długofalowe, dlatego też z chęcią korzystamy z usług pozabankowych. Jedną z dostępnych na rynku opcji jest lombard. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy faktycznie lombardy stanowią dobry wybór, w przypadku pożyczenia pieniędzy? A jeśli tak, to jak to zrobić, by klientem tej firmy zostać i móc otrzymać tak zwaną pożyczkę pod zastaw?

Popularność lombardów

Działalność lombardów zmieniała się na przestrzeni lat. Dawniej, wiele było takich miejsc w większych i mniejszych miastach. Później lombard zastąpiony został przez firmę pożyczkową oferującą pożyczki. Dziś na nowo wchodzi on do łask. Swoją działalność tego typu instytucje świadczą zarówno stacjonarnie, jak również i drogą online. Funkcjonowanie tego typu placówek, z jednej strony opiera się między innymi na możliwości zostawienia drogocennej rzeczy i otrzymania pożyczki pod zastaw, z drugiej zaś strony daje szansę na zakup różnego rodzaju produktów w cenach zdecydowanie niższych, niż ich faktyczna wartość. Każdy, kto chce w chwili obecnej z tego typu działalności skorzystać, jak najbardziej ma taką możliwość i pełen do niej dostęp. Najważniejsze jest to, by trafić na odpowiednią firmę.

Jak działają lombardy?

Instytucje te mają bardzo prostą zasadę działania. Ktoś chce pożyczyć pieniądze na krótki okres czasu. Oddaje więc do lombardu rzecz, która ma określoną wartość. Rzeczoznawca ją wycenia i podaję kwotę, jaką może pożyczyć za wybraną rzecz. Jeśli klient się zgadza, sporządzona zostanie umowa, w której najważniejszy jest czas spłaty zobowiązania. Jeśli klient wywiąże się z terminem i spłaci zobowiązanie wraz z odsetkami, odzyska towar. W przypadku zaś, gdy tych pieniędzy nie ma i nie może dokonać spłaty pożyczki, wtedy lombard staje się właścicielem zastawionej rzeczy i może zrobić z nią, co tylko chce. W ten więc sposób ujawnia się nam druga część działalności tego typu instytucji. Mamy tutaj bowiem możliwość kupowania rzeczy, których wartość jest zdecydowanie niższa i których zakup jak najbardziej się opłaca.

lombard w Warszawie

Czy pożyczka pod zastaw w lombardzie jest droga?

Jak każda szybka pożyczka, zdecydowanie nie. Klient chcący otrzymać chwilówkę, musi liczyć się z wysokimi odsetkami, które należy spłacić w wyznaczonym terminie, aby nie zostać pozbawionym danej rzeczy. Czy lombard działa w oparciu o określone ustawy? Czy jest to regulowane prawnie? Tak. Oprocentowanie danej pożyczki zgodnie z jej postanowieniami może wynosić dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP, która będzie powiększona o 3,5 punktów procentowych w skali roku. Co więcej, nie zawsze jest to jedyny koszt pożyczki. Większość lombardów dolicza bowiem do wszystkiego również i dodatkowe opłaty oraz prowizje, dlatego też mówiąc o korzystnej pożyczce, trudno mówić, iż ta lombardowa miałaby być opłacalna.

Jak wziąć pożyczkę krok po kroku?

Jednym z największych plusów, jakimi cieszą się pożyczki lombardowe jest możliwie szybka i prosta procedura jej otrzymania. Wystarczy kilka do kilkunastu minut, aby całość działań, mogła zostać przeprowadzona pomyślnie. Kluczowe w tym wszystkim jest to, aby znaleźć taki lombard, który znacząco nie zaniża cen przedmiotów, jakie się tam zostawia. Niestety, ale wiele tego typu instytucji w taki właśnie sposób działa. Jeśli jednak jesteśmy w stanie daną kwotę zaakceptować, wówczas koniecznie musimy podpisać umowę. To ona jest tutaj kluczowa, bowiem to od niej zależy, jak będzie wyglądała cała procedura spłaty zobowiązania.

W przypadku zakończenia umowy i tym samym współpracy z lombardem, klient ma dwie możliwości. Może w wyznaczonym terminie spłacić swoje zobowiązanie wraz z odsetkami i innymi opłatami lub może nie dokonywać spłaty, a jedynie stracić przedmiot, który został wystawiony pod zastaw. W ten sposób zobowiązanie przestaje istnieć, ale właścicielem danej rzeczy automatycznie staje się lombard.

Co można zostawić w lombardzie?

Ilość rzeczy jakie można zostawić w lombardzie jest naprawdę bardzo duża. Najchętniej miejsca te przyjmują między innymi złoto, sprzęt RTV i AGD, a także rowery, hulajnogi, telefony komórkowe czy sprzęt elektroniczny. Ponadto, można zostawić w lombardzie także sprzęt budowlany, maszyny do ćwiczeń, biżuterię, antyki, jak również i inne wartościowe rzeczy. Każda zostaje wyceniona i jeśli tylko klient lombardu na taką kwotę przystaje, może otrzymać praktycznie od ręki pożyczkę.

Jak każde rozwiązanie, tak również i to ma swoje wady i zalety. Do głównych zalet zaliczyć można między innymi szybki dostęp do gotówki, możliwość spieniężenia zastawu, a do tego minimum formalności i łatwy dostęp do pieniędzy. Minusem jest z kolei zaniżona wycena przedmiotu oraz wysokie oprocentowanie. Decydując się na taką opcję, należy wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, by móc podjąć najlepszą z możliwych decyzję.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje